Obrona Terytorialna. Siedem nowych osób z ostrołęckiego

W najbliższą niedzielę szeregi batalionu 5 MBOT w Komorowie zostaną uzupełnione kolejnymi żołnierzami, którzy 6 września złożą przysięgę wojskową. Do batalionie tym szkolą się żołnierze pochodzący z powiatu ostrowskiego, ostrołęckiego, wyszkowskiego, pułtuskiego i makowskiego. Łącznie przysięgę złoży 60 żołnierzy w tym 11 z powiatu ostrowskiego, 7 z ostrołęckiego, 3 z pułtuskiego.

Będzie to już przedostatnia przysięga wojskowa w tym roku w koszarach 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Po raz kolejny utrzymana będzie w reżimie sanitarnym, bez zaproszonych gości i rodzin żołnierzy. Ochotnicy od 22 sierpnia odbywają szkolenie podstawowe, które jutro zakończą egzaminem w postaci pętli taktycznej podsumowującej początkowy etap szkolenia żołnierza OT.

Sierpniowe szkolenie dla osób, które nie miały wcześniej styczności z wojskiem przyciągnęło głównie ludzi młodych. 65 proc. stanowią osoby w wieku 18-25 lat, a 22 z nich to uczniowie i studenci, którzy skorzystali z ostatnich dni wakacji by spróbować swoich sił w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej. Oprócz uczniów i studentów, wakacyjne szkolenie podstawowe przyciągnęło przedstawicieli różnych profesji, pochodzących z różnych środowisk. Są wśród nich pracownicy administracyjni instytucji państwowych, mechanicy, animator kultury, recepcjonistka, pracownicy banków, kierowcy, magazynierzy czy instruktorzy sztuk walki.

Po przysiędze żołnierze będą służyć w pododdziałach rozmieszczonych najbliżej ich miejsca zamieszkania. Osoby pochodzące z powiatu ciechanowskiego, mławskiego, płońskiego, żuromińskiego i przasnyskiego służbę odbywać będą w 51 batalionie lekkiej piechoty lub w jednej z trzech samodzielnych kompanii stacjonujących w Ciechanowie.

Żołnierze pochodzący z powiatu makowskiego, pułtuskiego, ostrowskiego, ostrołęckiego i wyszkowskiego trafią do batalionu w Komorowie. W batalionie w Siedlcach służbę odbywać będą osoby pochodzące z powiatu siedleckiego, sokołowskiego, mińskiego, węgrowskiego i łosickiego natomiast warszawiacy oraz mieszkańcy powiatu legionowskiego i wołomińskiego trafią do batalionu w Zegrzu Południowym.

Ze względu na obecną sytuację związaną z pandemią, niedzielna przysięga ponownie odbędzie się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, czyli nie będą obecni najbliżsi przysięgających żołnierzy.