Obchody w Grannem. Co robili tam Strzelcy Kurpiowscy? (zdjęcia)

W niedzielę 21 lipca w leżącym ponad 100 km od Ostrołęki Grannem oddano hołd walczącym w obronie Konstytucji 3 Maja. W uroczystości wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Strzelców Kurpiowskich. Jak się okazuje, bitwa pod Grannem ma wiele wspólnego z bitwą pod Ostrołęką i z Kurpiami, dzięki którym o Grannem nie zapomniano.

Granne to wieś na Podlasiu, znajdująca się w gminie Perlejewo. Leży nad Bugiem. Tam rozegrała się bitwa w obronie Konstytucji 3 Maja. Był 1792 rok, 24 lipca.

W niedzielę 21 lipca przypomniano ją: była msza, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem żołnierzy poległych w bitwie. W uroczystościach wzięli też udział członkowie Stowarzyszenia Strzelców Kurpiowskich. Nie bez powodu.

– W tej bitwie uczestniczyli strzelcy kurpiowscy – powiedział nam prezes Stowarzyszenia Strzelców Kurpiowskich Janusz Marzewski. – Strzelcy byli nowym rodzajem wojska wymyślonym przez komisję wojskową przy Sejmie Wielkim, która zreformowała armię.

Pierwszymi, którzy zostali strzelcami, byli Kurpie. Około 120 mieszkańców puszczy kurpiowskiej utworzyło pierwszą kompanię.

– Korpus strzelców stanowił posiłki pod Granne. To była pierwsza jego walna bitwa. Była zwycięska i przypominała bitwę z powstania listopadowego pod Ostrołęką. Działa się na dwóch stronach rzeki i była walką o przyczółki mostowe. Tak jak w Ostrołęce wojsko rosyjskie nacierało od wschodu i próbowało przedrzeć się przez most na stronę kurpiowską i zostało cofnięte, tak samo tam, pod Grannem, wojsko rosyjskie atakowało przez most wojsko polskie. I również zostało wyparte.

Podobny był też koniec. Powstanie listopadowe po bitwie pod Ostrołęką praktycznie utraciło szansę na powodzenie i kończyło się, a po bitwie pod Grannem król przystąpił do targowicy i zakończyła się wojna.

Bitwa pod Grannem była zapomniana przez lata. Dużą rolę w przypomnieniu jej odegrało Stowarzyszenie Strzelców Kurpiowskich:

Pamięć o bitwie się zatarła. Przypomnieliśmy o niej miejscowej ludności. W 2014 roku powstał pomnik upamiętniający to wydarzenie, a w następnym roku powstał pomnik drugi pomnik w Krzemieniu, leżącym na przeciwległym brzegu rzeki, gdzie również walczono.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Kurpś

Wyborowi strzelcy tylko na Kurpiach! Brawo dla organizatorów za zaproszenie Puszczaków!

Max

Chwała Bohaterom, pamiętajmy o chwili modlitwy