O regionaliście i pisarzu Henryku Sysce (zdjęcia)

W czwartek 24 września w Bibliotece w Ostrołęce odbyła się debata „Henryk Syska, syn tej ziemi”. Henryk Syska był regionalistą, który pisał i o Ostrołęce i Kurpiach, pisarzem mającym w dorobku ponad sześćdziesiąt książek.

Debatę tę – o czym mówiła na wstępie zastępczyni dyrektora ostrołęckiej Biblioteki Sabina Malinowska – prześladował pech. Miała ona odbyć się w marcu, ale jeden prelegent zachorował, a drugi miał ważne sprawy do załatwienia. Przełożono ją na kwiecień, ale wiadomo – pandemia. Odbyła się więc we wrześniu, ale i tak jeden z prelegentów nie dojechał z powodu przeziębienia. O Henryce Sysce mówił zatem dr. hab. Karol Samsel. Ale nie tylko on.

– W przypadku Henryka Syski jego dorobek ubogaca literaturę naukową, literaturę opartą na źródłach i archiwaliach – mówiła na początku dyrektorka Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce Maria Samsel. Muzeum jest współorganizatorem obchodów Ostrołęckiego Roku Henryka Syski. – Henryk Syska pisał o Ostrołęce i Kurpiach bardzo specyficznym językiem. Takim, który myślę trafia do wszystkich. Być może nie mówi się o dorobku jego i jemu podobnych w salach uniwersyteckich, ale to środowisko nasze, muzeów regionalnych i bibliotek jest właściwym miejscem, aby o takich osobach mówić.

Pokazał Syska w swojej twórczości, że właśnie o historii, faktach, wydarzeniach można pisać w piękny sposób, aby ta literatura trafiała nie tylko do umysłów, ale także i do serc.

Sabina Malinowska zapowiedziała też wydanie bibliografii Henryka Syski ilustrowanej zdjęciami pochodzącymi z archiwum rodzinnego – autorką jej jest Cecylia Bazydło z Myszyńca. Niektóre zdjęcia wyświetlono na początku spotkania w Bibliotece.

Henryk Syska był pisarzem, publicystą, działaczem ruchu ludowego. Urodził się 4 marca 1920 roku w podostrołęckich Damiętach. Skończył szkołę powszechną w Borawem, Szkołę Rolniczą w Krzyżewie i Średnią Szkołę Ogrodniczą w Ursynowie. Studiował filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Uniwersytecie Warszawskim. Od 1962 roku mieszkał w Olsztynie. Był wybitnym popularyzatorem regionu kurpiowskiego, warmińskiego i mazurskiego. Debiutował na łamach pism o tematyce ludowej. Opublikował ponad sześćdziesiąt książek. Był wielokrotnie nagradzany za swoją działalność, w tym m.in. Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a także odznakami „Zasłużony Działacz Kultury”, „Zasłużony dla Warmii i Mazur” i „Za zasługi dla województwa ostrołęckiego”. Był Honorowym Członkiem Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego im. Adama Chętnika. Henryk Syska zmarł 18 lutego 2000 roku w Olsztynie.      

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Anna

Super spotkanie! Najpiękniej dziękuje za przypomnienie i popularyzowanie dorobku Henryka Syski w stulecie Jego urodzin(1920-2020). Za ciekawostki z życia, za opinie o twórczości, zaproszenie na wystawę do Muzeum Kultury Kurpiowskiej poświęconą H. Sysce. Na pamiątkę spotkania można było wziąć okolicznościowy folder i ulotkę o wystawie.