O ostrołęckiej oświacie na sesji Rady Miasta

Na dzień 1 września zwołana została w trybie pilnym sesja Rady Miasta Ostrołęka. Mimo ważnych tematów związanych m.in. z ostrołęcką oświatą, nie było możliwości przedyskutowania przygotowanych przez prezydenta zmian na właściwych komisjach.

O merytoryczną dyskusję na komisji oświaty wnioskował radny Ryszard Żukowski. Radni PO, Naszej Ostrołęki oraz Ostrołęki dla Wszystkich byli przeciw temu wnioskowi. Nie poparł propozycji prac w komisji nawet jej przewodniczący Waldemar Popielarz.

A uchwały wprowadzone przez prezydenta dotyczyły m.in. dodatków finansowych dla kadry kierowniczej w oświacie, pensum (czyli obowiązkowych godzin dydaktycznych do przepracowania) dyrektorów, wicedyrektorów i kierowników placówek oświatowych, wysokości nagród prezydenta miasta.

Niektóre zmiany były obowiązkiem wprowadzenia regulacji oświatowych wskazanych przez polski rząd – chodzi np. o podniesienie nauczycielom dodatku za wychowawstwo do 300 zł. Inne zmiany to pomysły urzędników ratusza.

Najwięcej kontrowersji wzbudziły zapisy o zwiększeniu pensum dla dyrektorów naszych przedszkoli. Radni pytali, komu ma dyrektor zabrać godziny, by obowiązkowo przydzielić je sobie. Prezydent Łukasz Kulik zadeklarował, że nikt z nauczycieli czy pracowników przedszkola na skutek tej zmiany godzin nie straci.

W ostrołęckiej oświacie ostatnio sporo się dzieje. Pierwszy raz zdarzyły się rezygnacje ze stanowisk dyrektorów, którzy wcześniej wygrali konkursy.

Wiele osób obawia się też, że ratusz działa w kierunku zmian niekorzystnych dla dzieci niepełnosprawnych czy potrzebujących dodatkowego wsparcia.

Na sesji prezydent i dyrektor wydziału oświaty zapewniali, że w oświacie wszystko jest w najlepszym porządku.

Otwartym pozostaje pytanie, czy rodzice, dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy ostrołęckiej oświaty podzielają te zdanie…

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Mirek

Hej, a co na to związkowcy, zwłaszcza lewicujący kumpel Kulika? Napisaliście jeden liścik i to wszystko?

Nick

To dawne wystąpienie związków to i tak dużo , teraz opiniowali uchwały

Nauczyciel

Kilku dyrektorów jest załamanych , nie wiedzą skąd wziąć godziny, nie chcą zabierać nauczycielom. Będą kolejne rezygnacje?

Oka8

Powinni się zwrócić do twórców reformu oraz do jej gorących zwolenników.

Maria

Ty się zwróć do lekarza, akurat reforma nie była przyczyną ich rezygnacji

Oka8

Dyrektor na dobre i złe czasy. Nikt nie powiedział że będzie łatwo. Wyzwanie dla odważnych i mądrych.

Maro

A gdybyś czuł, że ktoś chce krzywdzić innych twoimi rękami, wykonałbyś czując się ,, mądrym i odważnym”?

Roma

Najlepszy na sesji był Frydryk, rozczulał się nad losem przedszkolanek, a jak Kulik bąkną coś w przerwie czy po przerwie, to Frydrykowi przeszło, i się wycofał!

ostroleczanin 2

Szukacie oszczędności na dodatkach dla wychowawców… A plotki po mieście, że urząd zmienił dziennik elektroniczny na Vulcan, bo bezpłatny. Ale podobno z obowiązkiem, by każda szkoła raz na pół roku zorganizowała szkolenie całodzienne dla nauczycieli, za które zapłaci Vulcanowi 5 tys. Szkół jest 14. Sami policzcie ile kasy. Jak znalazł na dodatki dla wych przedszkoli…. Oszczędności pozorne. Przykłady można mnożyć. Vulcan jest dużo tańszy, a przy tym w porównaniu do Librusa totalnie archaiczny i nieintuicyjny w obsłudze. Wszyscy nauczyciele zostali przeszkoleni z obsługi Librusa, system dobrze wdrożono i szkoła funkcjonowała sprawnie w tym aspekcie. Teraz nowy włodarz zaczął ciąć gdzie… Czytaj więcej »