O Obławie Augustowskiej w Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Kolejna Muzealna Środa w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Tym razem gościem będzie dr Teresa Kaczorowska, która opowie o największej niewyjaśnionej zbrodni komunistycznej w powojennej Polsce: o Obławie Augustowskiej.

Spotkanie odbędzie się w środę 3 lipca w siedzibie Muzeum przy ul. Traugutta 19. Początek o godz. 17.30. W jego zapowiedzi czytamy:

„Między 12 a 19 lipca 1945 r. oddziały sowieckie zatrzymywały na Suwalszczyźnie osoby podejrzane o kontakty z partyzantką niepodległościową, jak również osoby zupełnie przypadkowe. Celem operacji NKWD było rozbicie dobrze zorganizowanych i licznych oddziałów partyzanckich operujących w Puszczy Augustowskiej i na terenach do niej przyległych.

Dodatkową przyczyną sowieckiej operacji mogło być zabezpieczenie przejazdu Józefa Stalina na konferencję w Poczdamie.

W czasie obławy zatrzymano ponad 7 tysięcy osób, z których większość po przesłuchaniu wypuszczono, jednak blisko 600 Polaków nigdy nie wróciło do domów. Miejsca ich pochówku nadal nie są znane.”

O tych tragicznych wydarzeniach opowie dr Teresa Kaczorowska, która na koncie ma książki takie jak: „Obława Augustowska” i „Dziewczyny Obławy Augustowskiej”.

Na placu przed muzeum znajdzie się z kolei wystawa Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku „Nowe zniewolenie. Obława Augustowska. Lipiec 1945”.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
seliorza_strelai

byśta PICE to kładke zdemontowali bo i tak nie wolno na nię wejsć zarodzona od prawie roku czasu !!!!. to pokazuje jak się fachowo dobrze rządzi. Byle bo ludziom rozdać a bauwany będa głosować bo my dajemy 1

Vincenty

Lepiej blachnickiego skonczta… Yntelygenci

Kiedy będzie zrealizowana choć jedna wyborcza obietnica? Już prawie rok kulikoleki…

loki

Zarodzona od roku czasu? Ciekawe…