O Nowej Piątce w Ostrołęce. Co się zmieni jeszcze w tym roku?

Trwa kampania informacyjna dotycząca Nowej Piątki, czyli pięciu projektów, które rząd ma zamiar wprowadzić w życie jeszcze w tym roku. Bus Nowej Piątki przyjechał we wtorek 26 marca i do Ostrołęki.

O rządowych projektach mówił wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. Zaczął od najczęściej komentowanego pomysłu, czyli od przyznania 500 plus także na pierwsze dziecko:

W ciągu trzech lat, od kiedy wprowadziliśmy 500 plus, na terenie samej Ostrołęki ponad 3 tys. rodzin zostało obsłużonych tymi środkami finansowymi na kwotę ponad 90 mln zł. W powiecie ostrołęckim mówimy o prawie 7 tys. rodzin i kwocie 230 mln zł. To są pieniądze, które idą na konkretne rzeczy wybierane przez rodziny: na wykształcenie, lepsze życie, wakacje. Z tego też powodu wprowadzamy od 1 lipca dla każdego dziecka świadczenie 500 plus. To ogromne pieniądze i ogromny zastrzyk dla polskich rodzin. Nie jest to rozdawnictwo pieniędzy, tylko inwestycja długofalowa w polską rodzinę, w młode pokolenie, w rodzinę, która ma mieć większą stabilizację, większą możliwość wyboru.

To, co może najbardziej interesować niektórych mieszkańców naszego regionu, dotyczy reaktywacji połączeń autobusowych.

Rząd nie będzie wyznaczał tras. Będzie to sprawa dowolności przy wsparciu środków państwowych, które będą dofinansowaniem do kilometra przejazdu. Wszystko po to, aby można było dojechać do lekarza specjalisty, do szkoły średniej, do urzędu czy nawet spotkać się na kawę – mówił Zdzisław Sipiera.

Z problemem utraty połączeń zmaga się powiat ostrołęcki i okoliczne. Przed laty samorządy chciały przejąć PKS. Ich oferta została odrzucona, spółka została sprywatyzowana. W ubiegłym roku m.in. PKS w Ostrołęce został zlikwidowany.

Wsparcie rządowe dla przewoźników, które obsługują powiaty takie ostrołęcki, jest niezwykle cenne. Jesteśmy jako powiat ostrołęcki doskonałą ilustracją do tego, że ta piątka dzisiaj jest bardzo potrzebna w naszym regionie – dodał poseł PiS Arkadiusz Czartoryski.

Pozostałe projekty Nowej Piątki to:

  • zwolnienie z podatku PIT da młodych
  • obniżenie podatku PIT z 18% na 17%
  • dodatkowa emerytura

Mamy najniższe bezrobocie od 1989 roku – 5,8% – mówił Arkadiusz Czartoryski. – Mamy najwyższy wzrost gospodarczy w Europie – 5,1% za 2018 r. Gonimy te najbogatsze kraje. Uszczelnienie systemu podatkowego powoduje, że możemy sobie pozwolić nie tylko na programy społeczne, ale również i duże programy inwestycyjne: 6,5 mld zł to koszt budowy elektrowni w Ostrołęce. Odzwyczailiśmy się od strajków i protestów na Śląsku. Kopalnie przynoszą zyski, jak choćby Jastrzębska Spółka Węglowa, która była na skraju upadłości. Finansujemy programy socjalne tylko z uszczelnienia systemu, nie podnosimy podatków.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
ryszard

Ale na bogato zjadł by te kanapki z kaczupem pudliczi i paprykarzem szczecińskim i do tego napój podawany w DZBANIE

dokładnie ;)

Rzeczywiście widzę kilku dzbanów chętnych na kanapki.

Polak

No…mogli ośmiorniczki podać, najlepiej te od sowy

Mieszkaniec

Jak to co się zmieni ?… Władza się zmieni PiS przegra wybory i będzie lament jak w Ostrołęce…

Ble ble ble

A „pinokio” w okularach rzekł:
„Finansujemy programy socjalne tylko z uszczelnienia systemu, nie podnosimy podatków.”
Łże jak przysłowiowy burek…. Żeby je sfinansować chcą zwiększyć deficyt budżetowy do niebezpiecznego poziomu i wyciągnąć łapy po kasę z ZUS.

Polak

A Twoi idole okradli ofe i co dali???

mieszkaniec Ostrołęki

prawda była tylko wtedy jak „pinendzy nie ma i nie będzie w najbliższych latach” jak oni wrócą to będziesz pracował do śmierci nie do 75 roku bo oni mają duże potrzeby specjalizują się w produkcji faktur.