O niezwykłej katastrofie podczas kręcenia filmu w Wojciechowicach

Koszary 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Wojciechowicach w okresie międzywojennym wzbudzały spore zainteresowanie ekip filmowych.

Nagrania do filmu „Ritt in die Freiheit”, które realizowała w 1936 r. niemiecka wytwórnia filmowa Ufa, nie były jedynymi realizowanymi w okolicach Ostrołęki w międzywojniu.

Dziesięć lat wcześniej do Wojciechowic przybyła ekipa pod kierownictwem francuskiego reżysera Raymonda Bernarda, która miała nakręcić sceny do dużej produkcji historycznej poświęconej okresowi panowania króla Stanisława Augusta oraz epoce porozbiorowej. Ministerstwo Spraw Wojskowych oddało do dyspozycji gości 5 i 11 Pułk Ułanów. Sceny do filmu nagrywano na polach pod Wojciechowicami.

W jednym z dni nagrań musiano przerwać pracę z powodu niecodziennej katastrofy:

„Na dany przez reżysera znak puściła się konnica w cwał. Tumany kurzu okryły zupełnie szarżującą jazdę, tylko miarowy tętent świadczył o galopujących ułanach. Zdezorientowani operatorzy nie zdołali już odskoczyć. Rozgalopowana konnica przeleciała huraganem po ich stanowisku.

Gdy opadła kurzawa, znaleziono na murawie czterech stratowanych ludzi, okrytych strasznymi ranami, mianowicie: dwóch operatorów francuskich, pomocnika reżysera p. Aimand i znanego fotografa polskiego p. Pęcherskiego.

W stanie ciężkim i nieprzytomnym odwieziono ofiary do koszar w Ostrołęce. Aparaty zniszczone zostały doszczętnie.”

Nie wiemy, niestety, czy stratowane osoby powróciły do zdrowia.

Premiera filmu pt. „Le joueur d’échecs” („Szachista”) odbyła się w Paryżu 20 lipca 1927 r. Zagrali w nim, m.in., Pierre Blanchar, Jackie Monnier, Edith Jehanne, Charles Dullin.

Jak czytamy na stronie oficjalnej Festiwalu Filmu Niemego, „Do 1982 roku uważano film za zaginiony, udało się go odtworzyć dzięki zapisowi nutowemu muzyki do filmu, z trzech odkrytych, niekompletnych kopii. Premiera zrekonstruowanej wersji filmu odbyła się w 1990 roku podczas Londyńskiego Festiwalu Filmowego.”

Źródło: Dziennik Bydgoski. 18 września 1926 r., nr 215.

Dziennik Bydgoski”, 18 września 1926 r., nr 215
Plakat do filmu „Le Joueur d’échecs”. Źródło: unifrance.org
Jackie Monnier. Źródło: imdb.com