O nawałnicy w gminie Łyse znów w TVP 3. Marcin Grabowski: Tam skala zniszczeń rzeczywiście jest ogromna (wideo)

Obszerny materiał na temat nawałnicy w powiecie ostrołęckim, a zwłaszcza w gminie Łyse, która najbardziej ucierpiała, ukazał się w TVP 3, w programie „Twoje sprawy”. Wypowiadali się w nim poszkodowani mieszkańcy i sekretarz Urzędu Gminy Łyse. Gościem programu był kierownik Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Marcin Grabowski.

W niedzielę 4 października przez powiat ostrołęcki przeszła potężna nawałnica. Zaledwie kilka – kilkanaście minut burzy wystarczyło, aby narobić ogromnych szkód. Najwięcej uszkodzeń – domów i budynków gospodarczych – było w gminie Łyse. Niektóre straty sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych. O tym, jak wyglądała nawałnica i jakie są jej skutki opowiedzieli mieszkańcy gminy Łyse.

W materiale wypowiada się m.in. sołtys wsi Zalas, Mirosław Bałdyga:

Zerwał się wiatr. Nic nie wskazywało na to, że będzie tu jakieś uderzenie.

Sekretarz Urzędu Gminy Łyse zapewnił, że każda osoba potrzebująca pomocy otrzyma ją, że nikt na zimę nie zostanie bez dachu nad głową. W gminie pracuje komisja, której zadaniem jest oszacowanie strat. Przygotowane wnioski z dokumentacją trafią do wojewody mazowieckiego. Poszkodowani otrzymają wsparcie z budżetu państwa.

W naszym urzędzie te wnioski będą priorytetowo rozpatrywane, aby jak najszybciej pomoc trafiła do poszkodowanych – mówił gość programu kierownik ostrołęckiego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Marcin Grabowski, dodając, że pomoc udzielana jest z trzech funduszy: 6 tys. zł na pomoc doraźną, pilną, do 20 tys. zł w przypadku, gdy zniszczone są domostwa i nawet do 200 tys. zł, gdy straty są duże.

– Ten bilans strat cały czas jest szacowany – mówił Marcin Grabowski. – Wiatr z deszczem przeszedł pasem przez nasz powiat. Dotknęło to trzy gminy najbardziej. Goworowo, Ostrołękę plus Kadzidło i najbardziej ucierpiała gmina Łyse. Tam skala zniszczeń rzeczywiście jest ogromna.

Musimy na początku pomóc tym, którzy w ten tragicznym sposób stracili dach nad głową – dodał.

Materiał na temat nawałnicy w powiecie ostrołęckim, a szczególnie w gminie Łyse, zobaczycie TUTAJ. Początek od 13:09.