O budowie elektrowni w Ostrołęce w TVP 3 Warszawa

W piątek 14 czerwca w TVP 3 mówiono o budowie elektrowni w Ostrołęce. O inwestycji opowiadał m.in. były prezydent miasta, a obecnie członek zarządu spółki Elektrownie Ostrołęka Janusz Kotowski.

Z programu mogliśmy się dowiedzieć, że główny wykonawca elektrowni w Ostrołęce – konsorcjum GE Power i Alstom Power System – przygotowuje teren pod ciężkie prace.

W materiale wypowiadał się Sławomir Żygowski, prezes zarządu GE Power:

– Prace, które prowadzimy, to głównie prace inżynierskie. Żeby dobrze wybudować, trzeba dobrze zaprojektować. Prowadzimy też prace przygotowawcze na samym placu budowy związane z badaniem gruntu, z pracami przygotowawczymi w zakresie wykopów, ogrodzeniem terenu.

Najbardziej spektakularne prace na budowie zobaczymy już w drugiej połowie tego roku

Żygowski mówił też, że elektrownia osiągnie jedną z najwyższych sprawności w Polsce. Poruszono też temat ochrony środowiska : zapewniono, że ostrołęcki blok będzie mieć najnowocześniejsze systemy w tym zakresie.

Fot. TVP3

W materiale TVP 3 wypowiadał się także były prezydent Ostrołęki, a obecnie członek zarządu Elektrowni Ostrołęka Janusz Kotowski:

– Rozwój gospodarczy Polski wymaga więcej produkcji energii i tu Ostrołęka swoją cząstkę wniesie.

Janusz Kotowski był też gościem w studiu TVP 3.

– Już teraz, prócz głównego wykonawcy, wiele firm jest współpracujących, także lokalnych, co niezwykle cenne. Taka wielka inwestycja to w ogóle rozwój całego regionu.

Janusz Kotowski mówił m.in. o wpływie budowy elektrowni na branże hotelarską, gastronomiczną i budownictwo mieszkaniowe w mieście.

Ożywienie w regionie w różnych branżach – nie tylko w budowlanej i transportowej – jest duże.

Został też zapytany o odnawialne źródła energii:

– Często odchodzić zupełnie od węgla chciałyby kraje, które już są mocno rozwinięte gospodarczo.

W Polsce oblicza się, że w 2040 roku będziemy potrzebować o 40% więcej energii niż dzisiaj i nie da się wszystkiego wykonać na źródłach słonecznych czy wiatrowych.

Janusz Kotowski zdradził też kilka ciekawostek. Powiedział m.in., że nowa elektrownia będzie potrzebować do chłodzenia zaledwie 3% wody, z której korzysta obecna. Ponadto ma zwracać do systemu nie gorszej jakości wodę od tej pobieranej.

Materiał o budowie elektrowni w Ostrołęce zobaczycie TUTAJ. Początek od 07.43.

najnowszy najstarszy oceniany
bidrón
Gość
bidrón

kiełbasa wyborcza, a poszli mnie stąd

Vincenty
Gość
Vincenty

KEPASA? wyjątkowo dorodna, takiej żadna ekipa nie zafundowała.

mała dygresaja
Gość
mała dygresaja

Pisał Joda to ? „– Często odchodzić zupełnie od węgla chciałyby kraje, które już są mocno rozwinięte gospodarczo. „