O budowie elektrowni w Ostrołęce na posiedzeniu Sejmu (wideo)

– Nowa elektrownia w Ostrołęce będzie realizowana – mówił podczas 12. posiedzenia Sejmu sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki.

Zapewnienie o tym, że elektrownia w Ostrołęce jest potrzebna i będzie budowana, padło z ust Macieja Małeckiego kilka razy.

– Ta inwestycja jest niezbędna do zapewnienia stabilności systemu energetycznego w północno-wschodniej Polsce – mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. – Ta elektrownia w Ostrołęce mogłaby powstać już dawno temu, gdyby nie zaniechania Koalicji Platformy z PSL. Chodzi przede wszystkim o zaniechania dotyczące dywersyfikacji dostaw gazu do Polski.

Potem Maciej Małecki dodał:

– A skąd się wzięły problemy, o których dzisiaj mówicie, kiedy tak troszczycie się o ceny prądu w Polsce? Czy czasem nie z decyzji Donalda Tuska w 2008 roku? I czy nie z decyzji z 2014 roku Ewy Kopacz i Rafała Trzaskowskiego, którzy zgodzili się na niekorzystne dla Polski zmiany w polityce klimatycznej Unii?

Sekretarz stanu mówił też, że budowa bloku w Ostrołęce będzie mieć duże znaczenie dla połączenia systemowego między Polską a Litwą i uniezależnienia się od Rosji.

Wobec trendów, jakie panują w Komisji Europejskiej, długookresowo technologia gazowa jest optymalna kosztowo, technologicznie i dlatego Ostrołęka wpisuje się w szerszy trend transformacji polskiego sektora elektroenergetycznego, zmierzającego do wykorzystania nisko i zeroemisyjnych źródeł energii.

W ten sposób Maciej Małecki odpowiedział na pytania posła Czesława Mroczka (Koalicja Obywatelska), który zarzucał niegospodarność przy realizacji ostrołęckiej inwestycji.

Początek wypowiedzi Macieja Małeckiego, a potem dyskusja, od 1:13:45, wcześniej – pytania Czesława Mroczka.