Nowy herb gminy Myszyniec. Wypowiedzą się mieszkańcy

Ruszają konsultacje społeczne w sprawie nowych insygniów samorządowych gminy Myszyniec, m.in. jej herbu. Głosować mieszkańcy mogą do końca września.

Burmistrz Myszyńca Elżbieta Abramczyk napisała:

„Szanowni mieszkańcy, dwa lata temu zostały podjęte działania mające na celu opracowanie insygniów samorządowych, w tym m.in. nowego herbu gminy. Został opracowany projekt herbu, flagi i innych weksykaliów, co do których można było zgłaszać swoje uwagi. Wpłynęły tylko dwa wnioski ze strony mieszkańców. Poprzednia Rada Miejska nie zdążyła uchwalić nowego herbu, gdyż wymaga on jeszcze opinii Komisji Heraldycznej.

W związku z faktem, iż obecna Rada będzie uchwalać nowy herb i inne insygnia chciałabym, aby zostały one szeroko poddane konsultacjom społecznym z mieszkańcami.

Wyniki poniższej ankiety mogą posłużyć lub pomóc Radnym przy podejmowaniu decyzji. Zachęcam do głosowania lub ewentualnych uwag. Każdy Państwa głos jest ważny. Nowe herb, flaga i pozostałe insygnia będą używane przez wiele lat i zapiszą się na długo w historii naszej gminy.”

Głosowanie trwać będzie do końca września 2020 r. Więcej informacji TUTAJ.

Nowy herb gminy Myszyniec (poniżej) przedstawia złoty fronton kapliczki z umieszczonym w otwartym wejściu uszczerbionym znakiem Jezuitów, czyli chrystogramem IHS z krzyżem ćwiekowym i trzema gwoździami. Umieszczony jest na zielonej tarczy.

Nawiązuje on do historii Myszyńca – pochodząca z 1650 roku wzmianka o miejscowości dotyczy jezuickiej puszczańskiej misji z ośrodkiem w kaplicy, a w XVIII wieku Myszyniec zwano Jezupolem. Na usilne prośby władz gminy Myszyniec kaplicę z herbu wystylizowano na fronton zabytkowej dzwonnicy z z miejscowego kościoła.

Kurpiowska puszcza symbolizowana jest przez barwy herbu: zielone pole (symbol roślinności) i złote godło (symbol miodu, bartnictwa, bursztynu).

A tak obecnie wygląda herb gminy Myszyniec: