Nowe rondo w Ostrołęce: jest propozycja nazwy

Z propozycją nadania nazwy nowemu rondu w Ostrołęce wyszło Stowarzyszenie Historii Ziemi Ostrołęckiej im. kpt. Aleksandra Bednarczyka „Adama”.

W ramach przebudowy ulic Ostrowskiej i Słowackiego (osiedle Stacja) Ostrołęka wzbogaciła się o nowe rondo: znajduje się ono na skrzyżowaniu ulic Ostrowskiej, Przemysłowej i Żołnierzy Armii Krajowej.

I właśnie o to rondo chodzi Stowarzyszeniu Historii Ziemi Ostrołęckiej. Proponuje ono, aby nadać rondu nazwę: miałoby być ono imienia kpt. Aleksandra Bednarczyka „Adama” (takie samo imię nosi samo stowarzyszenie). Petycja w tej sprawie, podpisana przez ponad 300 ostrołęczan, trafiła do przewodniczącego Rady Miasta Ostrołęki.

Kpt. Aleksander Bednarczyk „Adam” urodził się w 1913 w Rzekuniu. Brał udział w wojnie obronnej 1939, a po 1940 był żołnierzem ZWZ, potem AK w Obwodzie Ostrołęka. Uczestniczył w akcji „Burza”. W 1944 roku aresztowano go, a sąd wojenny skazał go na karę śmierci przez ścięcie toporem. W styczniu 1945 roku udało mu się jednak uciec i powrócić do pracy konspiracyjnej. Miesiąc później mianowano go na stanowisko komendanta poakowskiej organizacji AKO w Obwodzie Ostrołęka. Od września 1945 kierował Obwodem Zrzeszenia WiN Ostrołęka. Później był też prezesem Inspektoratu Mazowieckiego WiN.

Gdy służył ZWZ-AK-AKO-WiN, został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V kl., Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami i Krzyżem Walecznych. Zginął w listopadzie w 1946 roku w Gnatach (gm. Lelis) – zabili go funkcjonariusze UB z Ostrołęki. Miejsce pochówku Aleksandra Bednarczyka jest nieznane. Więcej o nim dowiecie się STĄD.

Fot. UM Ostrołęka

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Jasiek

Jest pochowany na cmentarzu w Rzekuniu.
Został pochowany pod osłoną nocy.

ala

Proponuje :

„KASZNY ”

myślę że z radości ostrołęczanie jeździli by w kółko na tym rondzie

ala

Kulik da nazwę Żołnierza z AK
Chyba nie.

Prędzej bym się spodziewała propozycji imienia tych co go zabili :
Czyli rodzina JAKA KOWALSKIEGO .

Krak

Na szczęście Kulik nic tu nie decyduje

Max

Chwała Bohaterom!

Henry

A co na to czerwony paputczik Szatanek?

Greg

Prezydent Kotowski przygotował inwestycje i wywalczył kasę z Unii, Kulik nawet dokończyć inwestycji nie potrafi, ale Kler był !

do Grega

Jedyną kasę jaką wywalczył trzymał w gruzińskiej torbie w wynajmowanym mieszkaniu.

Anna

W Ostrołęce brak silnego ośrodka myśli niepodleglosciwej. Zbyt długo czekaliśmy na prawdę historyczną. Stąd problem przed nazwaniem ronda.

Anna

Wychodzi tez brak konsekwentnej polityki historycznej. Brakuje dobrych filmów, promocki książek oraz traktowanie epok historycznych na zasadzie …nody.Raz popularni Wykleci, potem może żołnierze z 1920roku.

rit

Mam nadzieje, że rondo zostanie im. Adama Bednarczyka, popieram!!!