Nowe połączenia autobusowe we wrześniu?

Już za kilka dni, bo 18 lipca w życie wejdzie ustawa, na mocy której powstanie fundusz rozwoju przewozów autobusowych. To rządowy projekt. Jego zadaniem jest wskrzeszenie połączeń, które zniknęły z rozkładów jazdy po likwidacji PKS.

Fundusz zakłada dopłatę nie wyższej niż 0,80 zł (przez pierwsze dwa lata funkcjonowania Funduszu do 1 zł) do 1 wozokilometra przewozu autobusowego o charakterze użyteczności publicznej. Warunkiem uzyskania dopłaty jest: sfinansowanie ze środków własnych organizatora części ceny usługi w wysokości nie mniejszej niż 10 proc. oraz zawarcie umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego.

Dzięki możliwościom gwarantowanym przez ustawę mają zostać odbudowane połączenia autobusowe, zwłaszcza te lokalne.

Od sierpnia samorządy będą mogły już składać wnioski o dopłaty do przewozów autobusowych na swoim terenie. Wnioski w tej sprawie będą składać do wojewodów. Podpisanie umów w tej sprawie ma nastąpić szybko, bo już pod koniec sierpnia. Jeśli więc samorządy będą odpowiednio przygotowane, nowe połączenia mogą zacząć funkcjonować już we wrześniu.

Na zmiany w tym zakresie czekają niektórzy mieszkańcy z powiatu ostrołęckiego i ościennych. Likwidacja sprywatyzowanego za rządów Platformy Obywatelskiej PKS Ostrołęka pozostawiła po sobie lukę komunikacyjną. O konieczności odbudowy utraconych połączeń mówił nie raz m.in. senator Robert Mamątow (PiS):

My dzisiaj nie mamy połączenia autobusowego między dwoma powiatowymi miastami, Ostrołęką a Makowem Mazowieckim, co jest nie do pomyślenia. I dlatego bardzo się cieszymy, że ten fundusz powstaje – mówił Robert Mamątow podczas czerwcowego spotkania w delegaturze Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Olo1

Coś mi się zdaje że na samorząd ostrołęcki to nie możemy za bardzo liczyć,
Tu zwalniać tylko potrafią

Kasia

Dokładnie. Zamiast współpracować To Tylko zwalniają. Ciekawe kto im wnioski napisze? Kaszana Pan Kamera czy Ogrodnik heheheh

PKS-

Się nie martwcie, Kulik już planuje dworzec na cudzym gruncie, Klekot kiedyś chciał, by jak za komuny wywłaszczani właścicieli z gruntów – to i połączenia zrobią, przynajmniej gębą