Nowe oszustwo: na zdalny pulpit. Stracił prawie 70 tys. zł!

Mieszkaniec powiatu makowskiego we wtorek 17 listopada zgłosił na Komendzie Policji w Ostrołęce oszustwo. – Uległ pokusie zarobienia dużych pieniędzy i udostępnił obcej osobie dostęp do bankowości elektronicznej swojego rachunku bankowego – mówi oficer prasowy Policji w Ostrołęce Tomasz Żerański.

7 października do 65-letniego mieszkańca powiatu makowskiego zadzwonił mężczyzna mówiący z obcym akcentem. Po przedstawieniu się powiedział, że na jego koncie znajduje się bitcoin o wartości 35 000 złotych.

– Kryptowaluta według ,,konsultanta” znalazła się na jego rachunku bankowym, ponieważ kiedyś nie odebrał on z banku pieniędzy, a te zostały zainwestowane i przyniosły mu tak wysoki zysk – informuje Tomasz Żerański. – W trakcie rozmowy mężczyzna powiedział też, że powyższą transakcją na jego koncie zainteresował się już nadzór finansowy.

Oszust dodał, że szybko chce przelać mu pieniądze za tego bitcoina i w tym celu musi on otrzymać dostęp do logowania na konto 65-latka oraz założyć aplikację do zdalnego sterowania pulpitem, na co ten wyraził zgodę.

Oszust się zalogował i… przez kilka dni dokonywał przelewów. Nieświadomy niczego właściciel konta osobiście je zatwierdzał. To nie wszystko – 65-latek dał się namówić do wzięcia kredytów na sumę 30 tysięcy złotych.

– Ostatecznie mieszkaniec powiatu makowskiego stracił w okresie od 7 do 13 października bieżącego roku prawie 70 tysięcy złotych – mówi Tomasz Żerański.

Apelujemy o daleko idącą ostrożność podczas otrzymania tego rodzaju telefonów bądź informacji. Zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym powinniśmy stosować zasadę ograniczonego zaufania i nikomu nie udostępniać danych logowania do naszych rachunków bankowych!

Fot. Pixabay

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Dziki zachód

Mój kraj taki piękny 😀
koorwy i złodzieje…

Tom

Stary, durny i pazerny na kasę dziadek. Tak to jest jak ktoś chce się szybko dorobić.

do Tom

Wcale mi nie żal takich baranów.
Myślał że ktoś przyjdzie i nawkłada mu do portfela.
Chciwy traci dwa razy.

gość

twitter.com/i/status/1329425457268330496.