Nowa wystawa jest, ale bez wernisażu (zdjęcia)

W Galerii Ostrołęka mamy nową wystawę: „Odcienie ikony. Pejzaże, materie, wizjery” autorstwa Pawła Wyborskiego.

Paweł Wyborski to socjolog kultury i malarz. Ma za sobą wystawy nie tylko w kraju, ale też i zagranicą. Za swoją twórczość otrzymywał też nagrody

Nową wystawę zawsze poprzedzał wernisaż, na którym najczęściej pojawiał się sam artysta, była to okazja na rozmowę z nim o jego sztuce. Tym razem, ze względu na epidemię koronawirusa, otwarcie ekspozycji nie mogło mieć miejsca.

Na okoliczność wystawy Pawła Wyborskiego przygotowano jednak krótki biuletyn, w którym autor pisze o swoich pracach, które mogą oglądać ostrołęczanie. Oddajmy mu zatem głos:

„Od lat bliska mi jest malarska refleksja nad fenomenem ikony. Uważam ten temat za szczególnie żywotny, zwłaszcza w odniesieniu do tego, co w ikonie nieoczywiste czy peryferyjne. Inspiracja estetyką ikony to złożona opowieść o zróżnicowanych kształtach i materiach, jakie budują i określają ikonę. Odwołuję się do tej stylistyki w rozmaity sposób, a moja relacja z ikoną jest dynamiczna: w istocie i zbliżam się do niej, i dystansuję.

Dla potrzeb wystawy w Galerii Ostrołęka stosuję syntetyczną kategorię odcieni ikony, rozumiejąc je jako różnicowane w formie i natężeniu próby odwołania się do wybranych aspektów estetyki ikony.

Ostrołęcka wystawa stanowi prezentację prac powstałych na przestrzeni ostatnich pięciu lat i należących do różnych cykli malarskich, dla których wspólną cechą jest inspiracja jakimś fragmentem stylistyki ikony: od najwcześniejszych pejzaży ikony, przez materie, aż po najnowsze wizjery.”

Wystawa jest czynna do 14 czerwca w Galerii Ostrołęka (Plac Bema 14).