Niski stan wody w Narwi. Co robią Wody Polskie i co z rozbudową portu w Ostrołęce?

67 cm – tyle w środę 29 kwietnia wynosił stan wody na Narwi w Ostrołęce. Za kilka dni ma być jeszcze gorzej.

Susza daje się nam mocno we znaki. Widać to gołym okiem po stanie wody w Narwi. Obecnie stan wody wynosi 67 cm. Według prognoz w sobotę 2 maja ma spaść do 62 cm.

Spytaliśmy się Wód Polskich o działania przeciwdziałające tym niekorzystnym zjawiskom, a także o planowaną rozbudowę portu w Ostrołęce. Oto czego się dowiedzieliśmy:

– Stan wód w rzekach jest na bieżąco monitorowany przez pracowników Wód Polskich – poinformowała nas rzeczniczka prasowa Wód Polskich w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz. -Na wszystkich administrowanych przez nas obiektach utrzymujemy piętrzenie, tak aby zmagazynować jak najwięcej wody. Prowadzimy także prace poprawiające możliwości retencjonowania wody w korytach rzek, poprzez budowę, przebudowę i remonty urządzeń piętrzących. Jesteśmy na etapie ogłaszania przetargów na inwestycje retencji korytowej. 

Na obszarze działania Zarządu Zlewni w Ostrołęce odremontowanych zostanie 7 zastawek na rzekach: Mała Rozoga, Ostracha, Kanale Kaczor, Kanale C Karaska i Kanale Doprowadzalniku M oraz 2 przepusty z piętrzeniem na rzece Kanał Koty. Dzięki tym działaniom przewidywana retencja korytowa zwiększy się o 26 tys. m3. Koszt tych prac wyniesie około 60 tys. zł. 

Dobra wiadomość jest taka, że według synoptyków w końcu trochę deszczu popada w powiecie ostrołęckim. Wielkich opadów nie należy się jednak spodziewać, najbardziej intensywne deszcze mają być w nocy z piątku na sobotę.

Rozbudowa portu w Ostrołęce – co dalej?

Pani rzecznik dodaje też, że prace przy odtworzeniu drogi wodnej z Warszawy na Wielkie Jeziora Mazurskie cały czas trwają. 

– Została opracowana dokumentacja określająca miejsca limitujące, czyli utrudniające żeglugę, na rzece Narew. Na jej podstawie zostaną wykonane prace polegające na usunięciu różnego rodzaju przeszkód znajdujących się na szlaku żeglugowym w korycie rzeki Narew. Prowadzone są także prace koncepcyjne nad całością zadania „Budowa Drogi Wodnej Pisz – Warszawa”. 

Jeśli chodzi o port w Ostrołęce trwają prace związane z pozyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych, a finalnie pozwolenia na budowę. Po uzyskaniu tych dokumentów przystąpimy do wyłonienia wykonawcy i realizacji robót budowlanych.

1 1 zagłosuj
Ocena artykułu
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Ola

Wody Polskie zamierzają walczyć z susza poprzez retencjonowania wody w korytach rzek, poprzez budowę, przebudowę i remonty urządzeń piętrzących. Nie tędy droga. Ktoby jednak słuchał naukowców, którzy dla wielu są ekoterrorystami. Naukowcy od dawna ostrzegali przed suszą. W procesie malej retencji istotna jest naturalizacja rzek i ochrona mokradeł. Koryta dopływów Narwi w rejonie Ostrołęki zostały wyprostowane, bagna osuszone. To się teraz mści. Prace przy tworzeniu drogi wodnej z Warszawy na Wielkie Jeziora Mazurskie nie są neutralne dla stosunków hydrologicznych i nie mówimy o korzystnym wpływie na poziom wód gruntowych. Przywracanie żeglowności, niesie za sobą zwiększanie odpływy wody. Dla dobra wszystkich… Czytaj więcej »

Rolnik

Zamiast zajmować się portem i innymi głupotami, może wody polskie wziąłby się do roboty i zajęły tym do czego były powołane. Ludziom wysychają łąki i pola a śluzy na Rozodze otwarte. Taka sytuacja ma miejsce w Łęgu Starościńskim. Śluzy, które miały za zadanie zatrzymać cześć wody są otwarte chyba od zeszłego roku, Nikt się nimi nie zajmuje. To albo Pani rzecznik kłamie albo jej kłamą. A cały remont tamy polegał na pomalowaniu jej niebieska farbą. Pastwiska i łąki zaczynają przypominać pustynię a mamy dopiero kwiecień. Kiedyś regulacją śluz zajmowali się mieszkańcy , Teraz mogą to robić tylko urzędnicy. Ktoś za… Czytaj więcej »

Ola

Po Rozodze nie da się motorówką śmigać ☹

Ekolog z ŁEGU

mieszkam blisko śluzy jak mówisz Rolnik – i widzę, że jest wszystko w porządku.
Nie oszukuj bo to brzydko.
Deszcz nie pada, nie było śniegu wiec wiadomo co się dzieje w terenie na łąkach i pastwiskach.
Lepiej nic nie pisać niż siać zamęt.
Po Rozodze proponuje – nasze piekne kajaki, a motorówką to Pani Olu 😉 obecnie tylko na jeziora.

Ola

Wody Polskie są bardziej zainteresowane przywróceniem żeglowność Narwi min. dla statków wycieczkowych i budową portu w Ostrołęce, aniżeli rzeczywistymi działaniami na rzecz poprawy warunków hydrologicznych i walce z suszą. Przywrócenie żeglowności wiąże się z obniżeniem poziomu wód i pogorszeniem warunków hydrologicznych. O ile wiem dolinę Rozogi również osuszono. Aby walczyć z suszą takim rzekom jak Rozoga należy przywracać ich naturalność.
Nie sadze, aby pan poseł zamierzał swoją motorówką śmigać po Rozodze. Wspiera jednak takie, a nie inne działania Wód Polskich, aby moc śmigać po Narwi.

Franciszek

Wiesiek spuszczaj wodę że zlewni