Niski poziom wody w Narwi. Czeka nas susza?

Poziom wody w Narwi spada i najprawdopodobniej nadal będzie spadać. Brak deszczów odznacza na rzece swoje piętno.

W czwartek 9 maja rano stan wody w Narwi wynosił 87 cm. Spadł w porównaniu z poprzednim dniem o 3 cm. A w kolejnych dniach można spodziewać się kolejnych spadków: pod koniec tego tygodnia poziom powinien wynieść 84 cm.

Do najniższego stanu wody w Narwi w historii jeszcze jednak sporo brakuje. Rekord wynosi bowiem 40 cm.

Na niski stan wód zwraca też uwagę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W jego komunikacie czytamy:

„Prognoza sezonowa (maj-sierpień) dla Polski wskazuje, że w całym kraju będą występować temperatury powyżej normy. Natomiast przewidywana sezonowa suma opadów będzie poniżej normy. Taka sytuacja będzie sprzyjać pojawianiu i pogłębianiu się niżówki hydrologicznej.

Uwzględniając prognozę meteorologiczną oraz aktualną sytuację hydrologiczną na stacjach wodowskazowych w Polsce można spodziewać się tendencji spadkowej z okresowymi wahaniami stanów wody. Największe spadki stanów wody wystąpią na początku analizowanego okresu w maju i czerwcu. W późniejszych miesiącach sytuacja będzie bardziej ustabilizowana, chociaż tendencja spadkowa będzie się nadal utrzymywać.”

IMiGW pisze też o prawdopodobieństwie wystąpienia suszy meteorologicznej i hydrologicznej.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Wiesław Szczubełek

Tak, niestety ale mnie ta sytuacja trochę przeraża. Pamiętam niższe stany wód, na Narwi w Ostrołęce. Pamiętam jak któregoś roku, kilkanaście lat wstecz, poziom rzeki spadł poniżej 30 cm. Pamiętam takie obrazki jak ludzie biwakowali w korycie rzeki, siedząc sobie z zamoczonymi połdupkami, palili grila. Pamiętam, jak całą rzekę bez problemu, można było przejść nie zamoczywszy włosów na głowie, bo kiedyś je miałem i to też pamiętam. Ale za to NIE PAMIĘTAM żeby na początku maja było kiedykolwiek tak nisko, jak w tym roku. Wędkuję tutaj ponad 40, a pływam 35 lat i nie pamiętam czegoś takiego. Niezbędne są prace… Czytaj więcej »