Niezwykła wystawa o… mieszkańcach Ponikwi Dużej. Na otwarciu Dzikowska. Zobaczcie zdjęcia

To była niezwykła wystawa, bo jej bohaterami byli… mieszkańcy wioski w gminie Goworowo, Ponikwi Dużej. Jej autorem był ich sąsiad Marek Jaromski.

Otwarto ją w niedzielę 17 listopada wieczorem w Galerii Wytwórnia przy ul. Głowackiego w Ostrołęce. Galerię, a także działającą tam Szkołę Artystyczną, prowadzi Agata Budny-Ciszewska.

Tematem wystawy byli mieszkańcy wsi Ponikiew Duża. Na swoich dziełach uwiecznił ich Marek Jaromski.

Ja z tą wsią też się identyfikuję, bo od lat odwiedzam Marka, podziwiam jego dom, który jest zabytkiem sztuki współczesnej – mówiła specjalnie zaproszona na wernisaż podróżniczka Elżbieta Dzikowska, która nie zapomniała też dodać o swoich związkach z Ostrołęką i II SLO im. T. Halika.

Najwyraźniej nie tylko dom zrobił na niej wrażenie, bo artysta od razu dodał:

Wzięłaś dwa koty ze wsi!

– Jestem pod wrażeniem jego wspaniałych prac – mówiła Dzikowska już o autorze prac. – To artysta, dla którego sztuka jest najważniejsza („Nieprawda!” – odparł zaraz Marek Jaromski – red.). Był wielekroć nagradzany, miał trzy razy Grand Prix na Biennale Grafiki w Krakowie.

– Dziękuję, żeście państwo przyszli i że w ogóle zechcieliście z domów wyjść – mówił artysta. – To dużo. Miał śpiewać chór żeński z Ponikwi Dużej pod wezwaniem Świętego Józefa Oblubieńca, ale zachrypł.

Nie zachrypli jednak goście galerii i mieszkańcy Ponikwi Dużej (którzy, co zrozumiałe, licznie pojawili się na wystawie). Odśpiewano wspólnie „Hej sokoły”.

Wystawę oglądać będzie można do 15 grudnia.

Jako ciekawostkę podajmy, że sponsorem wystawy – jak można było to wyczytać na plakacie – był… Pan Bóg.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: