Niezwykła akcja MŻW: 80 wpisów na 80. rocznicę wybuchu wojny

1 września będziemy obchodzić 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Muzeum Żołnierzy Wyklętych w związku z tym rozpoczęło niezwykłą akcję…

Muzeum przygotowało 80 wpisów na Facebooku poświęconych osobom, miejscom, wydarzeniom związanym z historią wojny i okupacji w naszym regionie. Będzie w nich o wątkach regionalnej historii mających wpływ na losy wojny w obronie Polski, ale też życie Polaków pod rządami okupantów.

Będziemy koncentrować się na wydarzeniach z terenu Kurpiowszczyzny, powiatu ostrołęckiego (w kilku przypadkach sięgając na przyległe tereny powiatów ościennych). Będziemy pisać o faktach i osobach znanych, funkcjonujących w powszechnej świadomości, ale niekiedy też o zwykłych rodzinach, na losach których wojna odcisnęła silne piętno. 

Pierwszy wpis zamieszczono w niedzielę 25 sierpnia. Kolejne będą publikowane na Facebooku Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce aż do 12 listopada, codziennie o godzinie 8.00. Wpisy wzbogacone będą o mapy, dokumenty, zdjęcia. Niektóre z archiwów zostaną zaprezentowane szerszej publiczności po raz pierwszy. Materiały pochodzą ze zbiorów muzeum, kolekcji innych instytucji lub od osób prywatnych.

Wszystkie posty zamieszczone w ramach cyklu będzie można odnaleźć pod hasztagiem #Kurpie1939.

Muzeum dziękuje wszystkim osobom i instytucjom, dzięki którym projekt ten jest realizowany.

Dwa pierwsze wpisy przeczytacie tutaj: