Nawałnica w gminie Łyse: uszkodzonych ponad 180 budynków! (zdjęcia)

Niemal tydzień temu, w niedzielę 4 października, przez powiat ostrołęcki przeszła gwałtowna nawałnica. Najwięcej szkód wyrządziła w gminie Łyse. Następnego dnia zaczęła pracę komisja szacująca straty, powołana przez wójta gminy Łyse Grzegorza Fabiszewskiego. Urząd Gminy Łyse poinformował o jej ustaleniach.

Podczas nawałnicy uszkodzonych zostało łącznie 182 budynków: 48 domów (jedne w niewielkim stopniu, ale niektóre czeka rozbiórka) i 134 budynków gospodarczych. Zniszczeniu uległy też Zespół Szkół Powiatowych w Łysych oraz kościół w Zalasiu.

Najbardziej w gminie Łyse ucierpieli mieszkańcy wsi Wejdo, Zalas, Łyse i Lipniki.

„Uszkodzona sieć energetyczna oraz połamane i powywracane drzewa, nieprzejezdne drogi – tak wyglądała znaczna część gminy po niedzielnej nawałnicy. Prawdziwym szczęściem jest to, że nikt, przy tak wielkich zniszczeniach, nie stracił życia, ani na drogach, ani w gospodarstwach.” – czytamy na stronie Urzędu Gminy Łyse.

Teraz komisje przygotowują protokoły szacowania strat. Trafią one do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, aby przyznane było rządowe wsparcie.

Dodajmy, że wciąż można składać wnioski o oszacowanie szkód. Przyjmowane będą do 13 października, w Urzędzie Gminy Łyse.

Fot. Urząd Gminy Łyse