„Nasz Szarłat jest piękny.” Choć wioska się kurczy

W Dniu Sołtysa rozmawialiśmy z Wandą Paprocką, która sołtyską wsi Szarłat jest od… 1979 roku! No, może nie na papierze, bo oficjalnie sołtysem z początku był jej mąż, ale to ona tak naprawdę zajmowała się sprawami wsi.

Początki sołtysowania Paprockich nie były łatwe.

– Narew wylała, mieliśmy dużą powódź – wspomina 72-latka. – Były amfibie, przyjechało wojsko. Trudny okres, bo człowiek nie wiedział co i jak. Ale też to wszystko nas bardziej zbliżyło do siebie. Od tamtej pory co roku jestem sołtysem.

Dodajmy: z najdłuższym stażem w gminie Goworowo.

– Teraz walczymy o remont drogi z Kunina do Szarłatu. Reperuje się ją doraźnie, przekazujemy na naprawy fundusz sołecki, ale jest nam trudno. Przebudowana droga jest nam potrzebna.

A prowadzi ona, jak przekonuje pani Wanda, do urokliwej wioski. Trzeba przyznać, że pani sołtys jest świetną ambasadorką Szarłatu.

– Nasza wieś jest piękna. Zapraszam, proszę przyjeżdżać! Co roku mamy piękne festyny: 3-4 tys. młodzieży bawi się podczas Nocy z Gwiazdami pod Gwiazdami. Mamy klub seniora Rozmaryn, któremu 15 lat przewodniczyłam. Należy do niego z 20 osób. W tym roku będziemy mieli 15-lecie, które świętować będziemy w plenerze. Wieś mała, mamy z 30 gospodarstw, ale zawsze coś się dzieje.

Choć zmaga się i z problemami demograficznymi.

– Młodzi uciekają do Warszawy. Ja sama trójkę dzieci mam i wszystkie wyjechały… Wioska nasza starzeje się, kurczy. Teraz sołtys ma więcej obowiązków, a i nie ma aż takiej integracji pomiędzy ludźmi jak kiedyś. Ludzie zamykają się w domach ze swoimi telewizorami, laptopami, telefonami. Chociaż trzeba też przyznać, że jak już coś się organizuje, to jest mobilizacja!

W gminie Goworowo trwają wybory na sołtysów. Terminu głosowania w Szarłacie jeszcze nie wyznaczono. Czy Wanda Paprocka będzie startować?

– A czy ja wiem? – mówi, śmiejąc się. – Może już wystarczy? Ludzie się do mnie przyzwyczaili, nie było u nas zgrzytów, ogarniamy sprawy wsi jak możemy.

11 marca wypada Dzień Sołtysa. Czego życzy sobie i innym sołtysom pani Wanda?

– Pogody ducha, radości, wytrwałości, zadowolenia i przede wszystkim zdrowia – mówi pani sołtys.

My także dołączamy się do tych życzeń!

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Lato

Wszystkiego dobrego i wytrwalosci !

Olo

Sympatyczna Pani