Nasi kandydaci na europosłów o budowie elektrowni węglowej. Są za czy przeciw?

Spytaliśmy kandydatów z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego co sądzą o energetyce węglowej i budowie elektrowni w Ostrołęce.

W niedzielę 26 maja wybory do Parlamentu Europejskiego. Odpytujemy naszych kandydatów z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego o ważne tematy dla Unii Europejskiej, Polski i regionu ostrołęckiego.

Oto co nam powiedzieli zapytani o energetykę węglową, o której tak wiele ostatnio dyskutuje się w Unii:

Arkadiusz Czartoryski

KW PiS

W dzisiejszym świecie niezależność energetyczna jest niezwykle ważna. Daje to państwu poczucie stabilności i wpływu na sytuację gospodarczą. Polska posiada dużo węgla i wielu Polaków pracuje w przemyśle węglowym. W naszym mieście powstaje elektrownia węglowa, a to oznacza niezwykle wartościowe miejsca pracy, podatki dla Ostrołęki i rozbudowę infrastruktury transportowo-komunikacyjnej. Oczywiście bardzo wyraźnie chcę dodać, że należy stosować najwyższej jakości standardy ekologiczne w procesie spalania węgla. Należy stosować najnowocześniejsze technologie spalania i technologie oczyszczania spalin. Dzisiaj nauka rozwinięta jest na tyle, że możemy wyeliminować prawie wszystkie szkodliwe związki wydalane przez nowoczesne i wydajne elektrownie węglowe. Musimy też w przyszłości stawiać na technologie odnawialne, ale miejmy świadomość, że to nie zastąpi w najbliższym czasie.

Jakub Frydryk

KWW Kukiz’15

W sprawie energetyki węglowej za mało jest obecnie rzetelnej dyskusji, a za dużo grania na emocjach. Myślę, że 2019 rok to dobry czas na to, byśmy zaczęli myśleć o nowoczesnych źródłach energii, aczkolwiek dopóki nie zostaną wprowadzone konkretne rozwiązania – trzeba korzystać z tych sprawdzonych do tej pory, żeby zachować bezpieczeństwo energetyczne kraju. W grudniu 2018 roku głosowałem za przyjęciem uchwały intencyjnej wspierającej budowę Ostrołęki C i podtrzymuję swoją decyzję.

Justyna Kępa

KWW Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski

To podstawa bezpieczeństwa energetycznego naszego państwa i nie można z niego zrezygnować z dnia na dzień. Oczywiście trzeba unowocześniać elektrownie węglowe, które już istnieją, by nie truły. Trzeba ruszyć z budową elektrowni jądrowej oraz inwestować w alternatywne źródła energii. Jednak na dziś i długo jeszcze energetyka węglowa jest nam niezbędna. Są małe szanse na budowę elektrowni jądrowej w Polsce, a zapotrzebowanie na energię w regionie rośnie, stąd jestem za rozbudową elektrowni w Ostrołęce.

Beata Kraska-Romanowska

KKW Koalicja Europejska PO PSL SLD Nowoczesna Zieloni

Energetyka konwencjonalna, w tym węglowa, ma swoje plusy i minusy. Nasze państwo posiada zasoby węgla, które powinny być wykorzystywane w jego rozwoju. Jednak należy pamiętać o zdrowiu obywateli, wartości ekosystemów oraz możliwości ich nieodwracalnego zniszczenia. Korzystanie z energetyki węglowej musi odbywać się w sposób odpowiedzialny, tj. przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii ograniczających w sposób maksymalny emisję. Z wypowiedzi przedstawicieli inwestora wynika, że Elektrownia C będzie nowoczesną elektrownią, dlatego popieram jej powstanie w Ostrołęce. Uważam, że ta budowa jest jednym z elementów, które w przyszłości pozwolą rozwijać się Ostrołęce i regionowi. Budowa wpłynie też z pewnością pozytywnie na system energetyczny państwa i zapewni bezpieczeństwo energetyczne kraju w dobie dużego zapotrzebowania na energię elektryczną.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
24 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Iza

KKW Koalicja Europejska PO PSL SLD Nowoczesna Zieloni Pani Kraska Romanowska popiera ale jak PO-PSL byli u włączy to projekt uwalili i inwestycję zamknęli. A teraz ściemnianie Pani nic nie pomoże

doliwar@onet

Poseł Czartoryski od samego początku wspiera tą inwestycję. Nie oszukujmy się to rząd PiS postanowił tu wybudować najnowocześniejszą w Polsce elektrownię. Zatem tylko Czartoryski w tej odpowiedzi jest wiarygodny

tempa_ciemna_masa

na pepnie nie najwocześniejsza za peło w kozienicach blok ponad 1000MW hula że hej a tam zagłębie i przemysłu i ludzia, u nas tylko puszcza i bimbrownicy pochowani po lasach

Kamila

Czartoryski jakie technologie odtwarzanie?!
Nie znam ich

Jarema

Nie masz się do czego przyczepić to do literówki można. Z kontekstu bez problemu można wywnioskować o co chodzi. No chyba że u Ciebie jest z tym jakiś problem. Z całej grupy tylko Czartoryski coś robi aby inwestycje trafiły do miasta.

Jaga

i chwała mu za to

luk

Pani Kraska – Romanowska proszę nie kłamać w sprawie tej elektrowni : tu proszę przyznajecie się co zrobicie z tą inwestycją
https://terazostroleka.pl/jesli-wybory-wygra-opozycyjna-koalicja-wstrzymana-zostanie-rozbudowa-elektrowni/9589

Vincenty

Nosz ja cię nie mogę… Teraz wszyscy za… Szkoda że liderzy mówią zgoła co innego. Tylko Pana posła deklaracja została oparta faktycznym działaniem. Ugrupowanie Pana Fryderyka chyba nieco rozbite było podczas głosowania za uchwałą…

dpm

Po 1 – Frydryka.
Po 2 – cyt. „Ostatecznie po długiej dyskusji radni przyjęli uchwałę w sprawie wsparcia działań Ministra Energii oraz grup energetycznych Energa SA i Enea SA mających na celu budowę nowej Elektrowni C w Ostrołęce głosami 20 za, 2 wstrzymujących się (Andrzej Jaskólski, Mariusz Łuba), 1 osoba była nieobecna (radna Grażyna Sosnowska)”

Czyli pani Sosnowska z PiS nie głosowała za elektrownią, dwóch radnych od pana prezydenta nie miało zdania, natomiast wszyscy radni z klubu Bezpartyjne Miasto byli za. Pan Frydryk jest wiarygodny w tym, co mówi. Oby tak dalej. Na razie najbardziej merytorycznie odpowiada na wszystkie pytania.

Vincenty

Ad 1 wredna autokorekta
Ad 2 a jak wyglądało pierwsze głosowanie gdzie koalicja rządzącą miastem nie dopuściła do umieszczenia tego punku w obradach? Jak wtedy glosowaliscie?

dpm

Ja nigdzie nie głosowałem, ale radni głosowali za tym żeby projekt przeszedł prawidłową ścieżkę legislacyjną a nie był wprowadzany na łapu capu. A jak wtedy zachował się pewien pan zapowiadacz i dlaczego tak szybko wyszedł?

Adam

Dokładnie można sprawdzić protokół z sesji. Początek grudnia

Wyborca

Glosuję na Pana Czartoryskiego!

Семимесячный

to se neda

Май_Май

ja głosuje na pana schetyne i jego koalicjantów

olo1

Tylko posel Czartryski jest w tych wypowiedziach wiarygodny.
Zresztą to on wraz z senatorem Mamontowem doprowadzili do realizacji tej wielkiej i tak ważnej dla dalszego rozwoju Ostrołęki inwestycji.
Pozostali kandydaci jesli by zostali wybrani to nawet palcem nie kiwną za dalszą jej realizacją.
Po prostu obłudnicy

dpm

A jaką masz pewność, że palcem nie kiwną? Pozostali kandydaci powinni cię pozwać do sądu, byś to wytłumaczył, na jakiej podstawie tak sądzisz.

Jarema

Pewnie na podstawie tego co mówią i robią ich liderzy. Po już kiedyś inwestycje wstrzymało. Koalicjanci po gremialnie wprost mówią o zatrzymaniu budowy (schetyna, biedron) jak wyglądało pierwsze głosowanie w radzie miasta w sprawie wprowadzenia punktu w obrady jak Poseł walczył o poparcie rady?

dpm

Pan Frydryk jak zawsze konkretna odpowiedź. Natomiast pani z Koalicji Europejskiej niewiarygodna, po tym jak radny z Nowoczesnej zapowiedział wstrzymanie budowy. Wybieram pana Jakuba.

Agata

Jak głosował pan Jakub za pierwszym razem jak stawała uchwała o wprowadzenie na sesję uchwały popierające budowę przez Radę miasta?
Może Pan Jakub pamięta ?!

dpm

Myślę, że głosował przeciwko wprowadzaniu tego projektu bez konsultacji z komisjami, na łapu capu i zapowiadania go przez osobę nie związaną z ostrołęckim samorządem? Przecież to wyjaśniał przewodniczący klubu BMO M.Mierzejewski. Wystarczy posłuchać.

Jerzy

Popieram wypowiedz Pana Posła elektrownia powstanie a ci z Koalicji wypowiadają się tylko pod publiczkę.

Jagaciak

A co z tym unieważnieniem przetargu przez KIO co piszą o tym na eostroleka

pit

Tylko partia PIS swoje obietnice zrealizowała i realizuje. Głosuje na PiS.