Najwyższy czas, aby zmienić opony: kilka naszych rad

Wprawdzie w tym roku w Polsce, jak i całej Europie, zima się spóźnia, ale ma być za to śnieżna i mroźna. W naszym regionie już od kilku dni nocą temperatura spada poniżej zera. To wyraźny sygnał, że najwyższy czas zmienić opony na „zimówki”.

Co należy wiedzieć o oponach zimowych:

• zimą letnie opony twardnieją. Tracą przez to przyczepność i wydłużają drogę hamowania. Auto z oponami zimowymi jadące po śniegu z prędkością 80 km/h zatrzyma się po 70 metrach, auto z letnimi – po 110 m.

• opony zimowe mają szersze rowki, które odprowadzają spod kół wodę i błoto pośniegowe. Zapobiega to także aquaplaningowi, czyli poślizgowi na tafli wody tworzącej się przy dużej prędkości pod kołami auta.

• wymieniając opony na zimowe, pamiętajmy, by zmieniać cały komplet. Używanie różnych typów opon może spowodować nieoczekiwane zachowanie pojazdu.

• ważne, żeby nie przekładać opon zimowych z jednego samochodu do drugiego, ponieważ w każdym aucie ścierają się one inaczej.

• niektórzy kierowcy stosują opony całoroczne, łączące w sobie część właściwości opon letnich i zimowych. Jednak fachowcy podkreślają, że nie dają one pełnych gwarancji bezpieczeństwa na ośnieżonych drogach.

Pamiętajmy jednak, że opony zimowe jedynie podnoszą poziom bezpieczeństwa, ale nie zwalniają kierowców od myślenia! Żadne opony nie pomogą nam na oblodzonej nawierzchni i przy zbyt dużej prędkości.