Nagrody miasta z kulturę. Komu je przyznano?

Prezydent Miasta Ostrołęki Łukasz Kulik przyznał nagrody na 2020 rok za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury pięciorgu osobom. Są to Czesław Parzych, Karol Samsel, Zenon Kowalczyk, Edyta Maria Pliszka-Późniewska oraz Marianna Pokora.

Procedura przyznania nagród miała być inna, ale plany pokrzyżował koronawirus. Dlatego prezydent Ostrołęki zdecydował o rozpatrzeniu pięciu zgłoszeń nadesłanych poza trybem przewidzianym w stosownej uchwale.

Po pozytywnej opinii dokonanej przez Komisję Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji Rady Miasta przyznał nagrody z własnej inicjatywy (miał do tego prawo). Wszyscy tegoroczni nagrodzeni otrzymali nagrody pieniężne za całokształt swej działalności. A są to:

Czesław Parzych – został doceniony za wieloletnie prowadzenie Kroniki Miasta Ostrołęki, współorganizację Klubu Literackiego Narew oraz autorstwo licznych tomików wierszy, opowiadań, obszernych prac o charakterze historyczno-regionalnym, szkiców literackich, a także wielu krótszych publikacji związanych z historią naszego miasta. Zgłoszony przez Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki.

Karol Samsel (na zdjęciu) – posiadający tytuł doktora habilitowanego nauk humanistycznych ostrołęcki poeta i literaturoznawca zyskał uznanie za dokonania wyrażone w postaci licznych publikacji, redakcji Ostrołęckiego Rocznika Literackiego Przydroża, współtworzenia Grupy Poetycko-Literackiej Literatorium, wieloletniej współorganizacji Festiwalu Literackiego im. Edwarda Kupiszewskiego „Qpiszewiada” oraz Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Dionizego Maliszewskiego „Dionizje”, a także organizacji i prowadzenia licznych spotkań poetyckich, konkursów, debat, koncertów muzyczno-poetyckich i warsztatów literackich dla młodzieży. Zgłoszony przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce.

Zenon Kowalczyk – autor projektów plakatów prezentowanych na licznych ogólnopolskich wystawach oraz twórca wielu uznanych logotypów i znaków graficznych, wieloletni kierownik galerii sztuki współczesnej, a także organizator licznych wystaw indywidualnych. Zgłoszony przez Ostrołęckie Centrum Kultury.

Edyta Maria Pliszka-Późniewska – w uznaniu zasług w popularyzatorstwie regionu kurpiowskiego i Miasta Ostrołęki poprzez organizację wycieczek krajoznawczych, prowadzenie warsztatów, pokazów kulinarnych i rękodzielniczych dla dzieci i dorosłych, prowadzenie zajęć w ostrołęckich szkołach, przedszkolach i placówkach dla osób niepełnosprawnych, współpracę z polonijnymi szkołami białoruskimi i ukraińskimi, a także liczne publikacje i nagrania. Zgłoszona przez Związek Kurpiów.

Marianna Pokora – uhonorowana za promocję regionu kurpiowskiego i Miasta Ostrołęki poprzez działalność edukacyjną w placówkach oświatowych, prowadzenie warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, warsztatów rękodzielniczych i etnograficznych dla dorosłych, a także aktywny udział w spotkaniach, kiermaszach, wystawach i prezentacjach z zakresu kultury ludowej. Zgłoszona przez Związek Kurpiów.

W tej samej kategorii we wrześniu bieżącego roku nagrodę z inicjatywy prezydenta otrzymała także Czesława Lewandowska.

5 1 zagłosuj
Ocena artykułu
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Kennkarte biten

Hände hoch

Franciszek

A klekot za disco polo,, się należy

Kosa

Jak to u Kulika, konkurs na stanowisko odwołuje i wybiera sam . Konkurs dla twórców wybiera sam. Znafca.

wyburzanie pylonów

– Stracone pieniądze i wysiłek wielu ludzi stał się rajem dla działaczy Pll, którzy tutaj w Ostrołęce, obsiedli jak wrony rady nadzorcze i zarządy spółek energetycznych. Wiadomo już, że nie będzie nowego bloku węglowego w Ostrołęce, ale spółka działa nadal i wysokie wynagrodzenia są pobierane