Nadciągają czarne chmury. Może być niebezpiecznie

26 sierpnia w naszym regionie prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 15 mm, lokalnie do 20 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h, punktowo do 110 km/h. Istnieje 30 proc. prawdopodobieństwo wystąpienia incydentalnych porywów do 120 km/h. Miejscami grad.

Gwałtowne burze i zjawiska im towarzyszące mogą lokalnie powodować poważne szkody w mieniu i drzewostanie. Możliwe lokalne podtopienia, utrudnienia na szlakach komunikacyjnych. Należy zachować szczególną ostrożność przebywając na otwartym terenie.

Burze możliwe są na znacznym obszarze Polski, poza częścią południową. Głównym zagrożeniem związanym z burzami będą silne porywy wiatru do 90 km/h, a punktowo do 100-120 km/h. Opady deszczu tylko miejscami osiągną 20-25 mm, a niektórym burzom będzie towarzyszył grad. Możliwe są też trąby powietrzne.

Należy podkreślić, że często silne porywy wiatru do około 70 km/h (szczególnie po południu i wieczorem na zachodzie kraju) będą występować także poza rejonami burz, podobnie jak opady deszczu.

Z uwagi na bardzo dynamiczną sytuację IMiGW prosi o śledzenie na bieżąco ostrzeżeń meteorologicznych, ponieważ mogą być aktualizowane. Obecne ostrzeżenia obowiązują do godz. 20.00.