Na pieluchomajtki zamiast na turnusy rehabilitacyjne?

Na sesji Rady Miejskiej w Ostrołęce, 28 kwietnia, doszło do dyskusji przy określeniu zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2020 roku.

Radny Mariusz Popielarz zapytał: Czemu nie będzie dofinansowania do turnusów rehabilitacyjnych? W poprzednich latach zawsze takie środki były. Rozumiem, że w związku z koronawirusem, teraz takie turnusy się nie odbywają, ale z tego co wiem, w drugiej połowie takie turnusy mają się już odbywać. I wówczas osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie nie będą miały możliwości ubiegania się o dofinansowanie ze środków PEFRON-u. Czy nie warto byłoby wnieść dziś takiej poprawki do uchwały?

Prezent Łukasz Kulik tłumaczył: – Dostaliśmy wytyczne odnośnie podziału środków z PEFRON-u dopiero w kwietniu. W ubiegłych latach najwięcej osób uczestniczyło w turnusach w miesiącach kwiecień , czerwiec. W tym roku takie turnusy się nie odbywają, ale przewidujemy zmianę tej uchwały w przyszłym półroczu, jeśli taka możliwość się pojawi. Zauważyliśmy, że jest całe grono osób – których potrzeby nie są realizowane, np. brakuje pieniędzy na zakup pieluchomajtki. Dlatego uznaliśmy, że w pierwszym półroczu lepiej przekazać pieniądze na faktyczne potrzeby. Teraz cała turystyka stoi. Uznaliśmy, że lepiej spożytkować środki, niż trzymać je na koncie i zastawiać się co dalej.

Głos zabrał też radny Grzegorz Płocha: – Zawsze środki na turnusy były dzielone właśnie w tym momencie. Wiem, że jest trudna sytuacja, ale są osoby, które bardzo czekają na te środki. Zwykle tak jest, że osoby zgłaszają potrzebę turnusu w styczniu, umawiają się z ośrodkami, a potem, gdy już wiadomo jakie pieniądze są z PEFRON-u, ustalają szczegóły. Myślę, że obecnie większość niepełnosprawnych przełożyła turnusy na jesień. Obawiam się, że jak pieniądze pójdą na pieluchomajtki, to potem zabraknie na turnusy. Dlatego tez uważam, że powinno się zachować pulę na turnusy, a we wrześniu jeszcze raz przejrzeć się tym pieniądzom, i jak nie będzie turnusów, to przeznaczyć pieniądze na inne potrzeby.

Środki finansowe na zadania w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej dla Ostrołęki to 1.464.684,00 zł.

Ostatecznie stanęło na tym, że na następnej sesji w maju zostanie wprowadzona poprawka dotyczącą turnusów. I, że pieniądze na ten cel na pewno się znajdą.

Uchwała została zatwierdzona głosami 23 „za”.

fot. pixabay.com

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Yyy

Ale czy pojadą? Szczy ma być jesienią!