Muzeum Żołnierzy Wyklętych – kilka słów o genezie, idei, planach

Muzeum Żołnierzy Wyklętych powstające w Ostrołęce to wyraz hołdu i pragnienia przypomnienia Polakom i światu o żołnierzach podziemia antykomunistycznego (często bardzo młodych), którzy walczyli i umierali w walce o pełną niepodległość Ojczyzny w latach II wojny światowej i w okresie powojennym.

Pomysł zbudowania Muzeum był pewnym uwieńczeniem działań nastawionych patriotycznie samorządowców i parlamentarzystów naszego miasta (posła Arkadiusza Czartoryskiego, prezydenta Janusza Kotowskiego i wielu innych). Wcześniej samorząd zmienił nazwę wielu ulic w Ostrołęce – zniknęli z tablic komunistyczni zdrajcy. W przestrzeni publicznej pojawiły się nazwiska rotmistrza Witolda Pileckiego, majora „Łupaszki”, gen. Fieldorfa „Nila” i innych.

W październiku 2008 roku prezydent Lech Kaczyński odsłonił na placu niedaleko Kupca i Handlowca pomnik poświęcony żołnierzom wyklętym naszego regionu. Imię bohaterskiej sanitariuszki Danuty Siedzikówny „Inki” otrzymała jedna ze szkół.

Pomysł na utworzenie pierwszego w Polsce muzeum ukazującego walkę żołnierzy i opór społeczeństwa wobec władzy komunistycznej był zatem, można powiedzieć, finałowym aktem konsekwentnych działań ostrołęckich środowisk patriotycznych.

Na siedzibę Muzeum wybrano budynki byłego Aresztu Śledczego przy ul. Traugutta zbudowane w latach 1902-1903 – jeszcze za czasów cara. Formalnie Muzeum powołała do życia Rada Miasta Ostrołęki na wniosek prezydenta Janusza Kotowskiego w lutym 20013 r. Od początku było jasne, że tematyka Muzeum musi objąć swoim zasięgiem całą Polskę.

Ekipa prezydenta Kotowskiego przygotowała projekty i wystąpiła do ministra kultury o wsparcie na budowę. Niestety, minister kultury za rządów PO-PSL Bogdan Zdrojewski całkowicie odrzucił prośbę o wsparcie.

Dopiero po zmianie rządu Ostrołęka uzyskała wsparcie rządowe na budowę Muzeum. Od początku z wielką życzliwością i konkretną pomocą odnosili się do tego pomysłu premier Mateusz Morawiecki i minister kultury Piotr Gliński.

Od 2016 roku Muzeum jest prowadzone wspólnie przez miasto i ministerstwo kultury. Dzięki przekraczającej 30 mln zł dotacji rządowej przebudowano stare budynki Aresztu. Obecnie trwają pracę nad powstaniem pierwszej części wystawy stałej, multimedialnej ekspozycji, która ukaże zwiedzającym dramatyczną i bohaterską historię żołnierzy wyklętych. Zbudowane będą sala kinowa, biblioteka.

Idea budowy Muzeum od początku spotkała się z żywym zainteresowaniem polskich patriotów w kraju, a nawet zagranicą. Ze wszystkich stron płynęły słowa wsparcia i życzenia powodzenia w dziele tworzenia placówki.

W internecie szybko pojawili się za to przeciwnicy upamiętnienia polskich bohaterów. Pojawiło się wiele wrogich komentarzy. Komentujący podnosili często argumenty jakby żywcem zaczerpnięte z propagandy komunistycznej. Pisali o bandytach z lasu, wrogach ludu, mordercach i faszystach. Wrogowie Muzeum często używali fałszywej tezy, że chce ono gloryfikować wszystkie osoby tamtych lat powojennych.

Tymczasem ideą Muzeum jest przybliżenie prawdziwych bohaterów zmagań z narzuconym Polsce ustrojem, którzy podjęli nierówną walkę o prawdziwą wolność Ojczyzny.

Twórcy Muzeum mają świadomość, że w latach powojennych działali też różni bandyci i złodzieje korzystający z niestabilności okresu dla swoich niecnych celów. Oczywiste jest także to, że niejednokrotnie formacje komunistyczne i bolszewickie podszywały się pod oddziały niepodległościowe, by dokonywać zbrodni i siać zamęt. Prawdą jest i to, że zdarzały się przypadki załamań i zdrad, nieprawości wśród żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

Zadaniem Muzeum będzie więc ukazywanie prawdy o bohaterach tamtego czasu powojennego, uczczenie tych, którzy stanęli po właściwej stronie. Ważne jest też to, by uczciwie pokazać okrucieństwo komunistycznego terroru.

To oczywiste, że prawda nie wszystkim będzie się podobać. Tym bardziej trzeba ją jednak odkrywać i ukazywać Polakom.

Muzeum może przez rzetelne badania i pracę wydawniczą służyć sprawie wyjątkowej, historycznej prawdzie o walce Polaków o niepodległość Ojczyzny.

3.7 3 głosów
Ocena artykułu
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Gosc

Ma to sens. Przywracać pamięć o tych, których system chciał wymazać z kart historii

Alojzy

Geneza – kończące się stołki do obsadzania. Gdzieś trzeba było stworzyć nowe.
Idea – propaganda wybielająca morderców takich jak łupaszka.
Plany – spokojne dobrze płatne posadki bo pies z kulawą nogą tam nie będzie zaglądał.

Gosc

Się Alojzy nie popisałeś. Twoja wiedza skończyła się na przekazie ubeckiej propagandy.

Karol

Ale cię Urban i bolszewia urobiła. Czy można jakoś pomoc takim jak ty?

Alojzy

„Amerykańscy naukowcy odkryli, że co czwarty pisowiec jest tak samo pier***niety jak pozostali trzej.”

Tak ,tak

Proponuję byś jako pierwszy odwiedził muzeum, a później do książek!!!

Ala

Popieram tak zaczną idę. Niech naród pozna Bohaterów i zdrajców.
Część i Chwała BOHATEROM !!!!!!!!!!

Zosia

Niech po kilkudziesięciu latach historia obnaży oblicze zła.
Cześć i chwała Bohaterom!!!!!!!!!!!!!jjj

Zajunc Poziomka

Wcześniej samorząd zmienił nazwę wielu ulic w Ostrołęce – zniknęli z tablic komunistyczni zdrajcy” – dobre! A co z komunistyczną ulicą 22 lipca, notabene tuż przy muzeum? I z pomnikiem poświęconym utrwalaczom władzy ludowej – czy zmiana tablicy wam wystarcza? Co z cmentarzem żołnierzy radzieckich, który jest lepiej utrzymany niż groby naszych bohaterów, spoczywających na cmentarzu parafialnym, a których zamordowali czerwonoarmiści?

W Chołdzie pomordowanym niewinnym, zabitym przez w

Ale tego, że mordowali swoich nikt nie chce pamiętać. Dla mnie to mordercy, a nie bohaterzy.

Rafa

W artykule jest jasne rozróżnienie , że Muzeum ma czcić bohaterów a nie złodziei czy szabrowników. Czy jak ktoś buduje Muzeum ll wojny światowej w Gdańsku to zarzucasz , że będą tam czcić SSmanów? Pomyśl!

Edek z fabryki kredek

Ale łupaszka to morderca.

Mniejszosc

Ci co dziedziczą w pokoleniu mordowanie bohaterów walczących o wolność do ostatniej kropli krwi, dziś kontynuują zzabijaniepamięci o bohaterach. Dlaczego to robią? Przeciez ostatnie lata pokazują prawdziwa historię nękanie Oczyzny i jej obrońców przed najezdzcami z zachodu i wschodu. Są też jeszcze zyjacy świadkowie tych wydarzeń, dowody na te mordowanie walczących Polaków. Tak Chcecie kontynuować wasze rodzinne dzieło zabijania żołnierzy wyklętych i ich pamięć? Cześć i Chwała Bohaterom !!!!

Max

Podpisuję się pod Twoimi słowami

rekonstruktor GRH

Jest nowy dyrektor. Teraz Muzeum szybciej będzie otwarte. Liczymy też na program kulturalno historyczny bo w mieście nic ciekawego się nie dzieje(oczywiście po ustąpieniu zarazy)

Gość

Piękna idea to muzeum. Dziwię się opluwaczom.

Zosia

Przyjdzie dzień kiedy wszyscy którzy odpływają naszych Bohaterów będą musieli zadośćuczynic i to przyjdzie jako rozgrzeszenie i pokuta.
Cześć i Chwała BOHATEROM!!!!!!!!!!!!

Zenek

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !!!!!!!!!!!!!!j