Msza za poległych w walce o Ojczyznę. „Potrzeba nowej solidarności” (zdjęcia)

W rocznicę wybuchu II wojny światowej, we wtorek 1 września, w kościele parafii pw. Franciszka z Asyżu odbyła się msza święta. Poświęcona ona była pamięci poległych za Ojczyznę.

Na nabożeństwie pojawili się przedstawiciele władz miasta, poszczególnych klubów radnych, organizacji i stowarzyszeń. Nie zabrakło też pocztów sztandarowych. Kazanie wygłosił proboszcz parafii pw. Zbawiciela Świata Jan Świerad.

– Gromadzimy się jak co roku, aby przypominać i modlić się za tych, którzy złożyli ofiarę ze swojego życia na ołtarzu miłości Ojczyzny – mówił Jan Świerad. – To o nich pisał poeta, że „prosto do nieba czwórkami szli żołnierze z Westerplatte”. 1 września i 17 września 1939 roku to dwie daty, które niczym słupy ogniste oświetlają najnowsze polskie dzieje. Z perspektywy minionych 81 lat patrzymy na tamtą Polską, na jej dramat.

Ksiądz proboszcz mówił o mechanizmach stojących za nazizmem i komunizmem: pogardzie dla drugiego, walce człowieka z człowiekiem, nienawiść.

Tamta Polska przeciwstawiła się obu najeźdźcom, podejmując usłaną ofiarami walkę o wolność i niepodległość.

– Ze względu na tych naszych bohaterów warto zabiegać o to by nasze spojrzenie na Ojczyznę było coraz bardziej czyste, szczere i uczciwe (…). Okazuje się, że potrzeba czegoś więcej, wspólnego wysiłku, współpracy dla dobra wszystkich obywateli, potrzeba sprawiedliwości i miłości społecznej, potrzeba nowej solidarności.

Rano 1 września odbyła się też w Ostrołęce uroczystość przed Pomnikiem Pamięci Pomordowanych w latach 1939-1945 Ofiar Terroru Hitlerowskiego.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
prokrator

zulik sie modlił , żeby go nie wsadzili