To się czyta w Ostrołęce najchętniej

Ze statystyk Miejskiej Biblioteki Publicznej wynika, że najczęściej czytamy: literaturę obyczajową, romanse, sensacyjne, biografie, pamiętniki, literaturę fantasy i powieści historyczne. Najbardziej popularni pisarze to: Remigiusz Mróz, Katarzyna Michalska, Ken Follett, Katarzyna Bonda, Andrzej Sapkowski, Sparks Nicholas, a także klasycy Bułhakow, Dostojewski, Camus.

8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, który rozpoczyna XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. To nie tylko święto środowiska bibliotekarskiego, ale i wszystkich miłośników książek, dlatego też biblioteki, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników, zwyczajowo ogłaszają abolicję. Oznacza to, że od 8 do 31 maja można zwracać zaległe książki bez żadnych konsekwencji.

W MBP w Ostrołęce znajduje się blisko 190 tys. książek, blisko 17 tys. zbiorów specjalnych (m.in. książki mówione, płyty CD, DVD, winylowe, audiobooki, nuty, mapy, grafika) oraz 123 tytuły czasopism. Tylko w 2018 roku biblioteczne zbiory zostały wzbogaciły się o 6617 książek.

Szczególnej pieczy polecamy zbiory dotyczące Kurpiowszczyzny: książki nowe i dawne, czasopism, rękopisy i maszynopisy, prace naukowe, grafiki, nagrania muzyczne i wideo, mapy, dokumenty życia społecznego (plakaty, zaproszenia, ulotki, foldery), no i oczywiście Kronikę Miasta Ostrołęki za lata 1983-2017 spisaną przez pana Czesława Parzycha – poleca Sabina Malinowska, dyrektor MBP w Ostrołęce.

Ze zbiorów MBP i filii w 2018 roku korzystało 8704 osób posiadających kartę stałego czytelnika. Odwiedzin było w sumie 48 092 (o 1326 więcej niż w 2017 roku). Najliczniejsza grupa czytelników to osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata oraz uczniowie i studenci.

Biblioteki prowadzą akcję „Książka na telefon”, adresowaną głównie do osób starszych i chorych – książki można zamówić i zostaną dostarczone pod wskazany adres. Można również korzystać z bezpłatnych ebooków, z bezpłatnego łącza internetowego WI-FI oraz internetu szerokopasmowego w czytelni głównej.