Mroczna strona nadawcy praw miejskich dla Ostrołęki

Księże mazowiecki Siemowit III – nadawca praw miejskich dla Ostrołęki, znany jest nie tylko z burzliwej działalności politycznej, która zaowocowała, m.in., zjednoczeniem ziem mazowieckich, wydaniem w 1377 roku mazowieckiego prawa gospodarczego czy reformami sądownictwa, administracji i skarbu, lecz również z niepohamowanej zazdrości, która posłużyła jako inspiracja dla „Opowieści Zimowej” Williama Szekspira.

Historykom brakuje źródeł, by jednoznacznie stwierdzić, czy książę własnoręcznie udusił swoją żonę Ludmiłę (córkę księcia ziębickiego Mikołaja Małego) czy też zlecił do swoim sługom. Pewne jest natomiast, że słynąca z ponadprzeciętnej urody śląska księżniczka, pożegnała się z życiem ze względu na chorobliwą zazdrość sędziwego małżonka. Tragedię, do której doszło w Rawie Mazowieckiej, opisał w swojej kronice Janko z Czarnkova (ok.1320 – ok. 1387 r.).

Sześćdziesięcioletni wówczas Siemowit III poznał 19-letnią Ludmiłę na dworze cesarza niemieckiego Karola IV. Ślub odbył się miedzy 1360 a 1363 rokiem. Urodziło im się dwóch synów, którzy zmarli w dzieciństwie. Kiedy Ludmiła po raz kolejny zaszła w ciąże, siostra Siemowita III Eufemia oskarżyła ją o zdradę męża, której miała się dopuścić z jednym z dworzan.

źródło: zamki.pl

Książe uwięził żonę w zamku rawskim i kazał rozpocząć śledztwo. Chociaż nie uzyskano w ten sposób żadnych dowodów na zdradę Ludmiły, po -przyjściu w 1366 roku, na świat syna, któremu nadano imię Henryk, Siemowit własnoręcznie, czy też przy pomocy sług, udusił ją.

Po kilku latach franciszkański zakonnik łamiąc tajemnicę przeprowadzonej spowiedzi z wtajemniczonym w tę wprawę człowiekiem, poinformował księcia, że jego żona była niewinna. Morderstwo Ludmiły wywołało oburzenie, nawet u rodziny księcia, która nie widziała dowodów na jej winę.

Ponoć przez całe swoje życie Siemowit miał żałować popełnionego czynu i nawet nakazał odprawianie egzekwii za zgładzoną małżonkę.

Tragedia w Rawie Mazowieckiej rozniosła się echem po całej średniowiecznej Europie, stając się inspiracją dla Opowieści Zimowej Williama Szekspira, powstałej w latach 1610-1612.

źródło: wikipedia.org.pl