Monstrancja do Kaplicy Wieczystej Adoracji. Wyjątkowa uroczystość w kościele farnym

Uroczystość poświęcenia i zamontowania nowej monstrancji do Kaplicy Wieczystej Adoracji miała miejsce 23 lutego w Kościele NNMP (Fara) w Ostrołęce. Mszy św. przewodniczył biskup Janusz Stepnowski, który poświęcił nową monstrancję i wystawił w niej Najświętszy Sakrament, by wierni mogli adorować Go dzień i noc w Kaplicy Wieczystej Adoracji.

Tą piękną i niepowtarzalną monstrancję wykonał artysta Mariusz Drapikowski z Gdańska. Jest to ceniony i uznany twórca dzieł sztuki sakralnej. Stworzył między innymi bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku, korny i szaty Maryi na Jasnej Górze, czy ołtarze wieczystej Adoracji w Niepokalanowie i Betlejem.

Przepiękna monstrancja (1,2 metra wysokości, 60 cm. średnicy) jest wykonana w kształcie krzyża wyrastającego z ziemi. Na przecięciu się belek krzyża jest miejsce na Najświętszy Sakrament, który jest osadzony w kryształowej tarczy. Od Najświętszego Sakramentu rozchodzi się światło po krańce tarczy, gdyż Jezus jest światłem. Z pnia krzyża wyrastają złote i białe gałązki, które symbolizują życie. Krzyż wbrew pozorom nie niesie śmierci, ale życie i te gałązki (drzewa oliwnego i krzewu gorejącego) to życie symbolizują. Gałązki krzewu gorejącego symbolizują także Boga („Jestem Który Jestem”), który jest odwieczny i nieprzemijający. Listki gałązek są wykonane z bursztynu i czerwonego koralowca, co symbolizuje krew i wodę, która wypłynęła z boku Chrystusa i stała się dla nas źródłem życia.

Kaplica Wieczystej Adoracji w Ostrołęce przy kościele farnym funkcjonuje od 2 czerwca 2019 roku. Każdej doby przed obliczem Jezusa przewija się około 300. osób. Niektórzy adorują po kilka godzin. Zarówno frekwencja w kaplicy, jak i prośby/świadectwa pojawiające się w zamontowanej w tym celu skrzynce, świadczą, że inicjatywa jest bardzo potrzebna. Wierni trwając przy Jezusie, adorując Go i uwielbiając modlą się w intencjach własnych, w intencjach miasta i diecezji, a także o pokój na świecie.

Kaplica została włączona jak jedno z wielu miejsc modlitw o pokój na świecie tzw. gwiazda na płaszczu Maryi okrywającym cały świat.

Dominik Białobrzeski