Mieszkanka gminy Goworowo odznaczona pośmiertnie przez prezydenta. Za pomoc Żydom

Prezydent Polski Andrzej Duda wręczył Krzyże Komandorskie Orderu Odrodzenia Polski za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich. Jedną z odznaczonych została pośmiertnie Jadwiga Dudziec, która pochodzi z gminy Goworowo.

Jadwiga Dudziec otrzymała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za pomoc Żydom: ukrywała ich w swoim mieszkaniu oraz dostarczała broń żydowskim partyzantom. W jej imieniu odznaczenie z rąk prezydenta Polski odebrał jej siostrzeniec Lucjan Zubko, któremu towarzyszyła wnuczka.

Jadwiga Dudziec urodziła się 19 marca 1912 roku, we wsi Jawory (gm. Goworowo). Jej ojciec zmarł, gdy miała 2,5 roku. Z domu wyjechała w wieku 14 lat i rozpoczęła naukę w Prywatnym Seminarium Nauczycielskim Zgromadzenia ss. Zmartwychwstanek na Żoliborzu w Warszawie. Otrzymała dyplom nauczycielki szkół powszechnych i zaczęła pracę w Oszmianie (woj. wileńskie). Została harcerką, przeprowadziła się do Wilna i rozpoczęła studia na wydziale matematyczno-przyrodniczym
Uniwersytetu Stefana Batorego, które ukończyła przed wojną. Prowadziła też drużynę harcerzy żydowskich w Chorągwi Wileńskiej.

Podczas wojny kierowała warsztatem w fabryce drewniaków. Pracowali tam głównie ukrywający się Żydzi. Jadwiga Dudziec przewoziła też broń i dokumenty żydowskim partyzantom, współpracowała z Żydowską Organizacją Bojową w Wilnie. W jej mieszkaniu miały miejsce spotkania ruchu oporu młodzieży żydowskiej. Postarała się też o pracę dla ukrywających się Żydów.

W czasie bitwy o Wilno odłamek pocisku ugodził ją w nogę. Wdało się zakażenie. Jadwiga Dudziec umarła 16 lub 17 sierpnia 1944 roku (więcej o jej historii przeczytacie TUTAJ).

Dodajmy, że Jadwiga Dudziec jest jedyną osobą z powiatu ostrołęckiego uhonorowaną – również pośmiertnie – medalem i dyplomem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Odznaczono ją za pomoc Żydom podczas wojny.

To bohaterowie niezwykli, bez broni w ręku, bez karabinu – mówił podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent Polski Andrzej Duda o osobach, które podczas wojny pomagały Żydom. – Po prostu pokazywali, że świat może być inny. Nie godzili się z rzeczywistością, która ich otaczała i demonstrowali to swoją postawą, ryzykując życiem własnym i własnej rodziny. Jesteście dumą Polski.

Źródło zdjęcia: „Jadwiga Dudziec”, oprac. I. Minota, Goworowo 2016