Mieszkańcy narzekają na hałas z rębaków Story. Co na to zakład?

Na biurko prezydenta Ostrołęki trafiło pismo od mieszkańców osiedla Traugutta. Skarżą się w nim oni m.in. na hałas z rębaków Story Enso.

Jak pisze przewodnicząca osiedla Traugutta Katarzyna Stryjewska, hałas jest ponoć tak duży, że uniemożliwia wypoczynek ostrołęczanom. Prosi więc władze miasta o interwencję w tej sprawie.

Zapytaliśmy o problem Storę Enso. Trzeba przyznać, że zakład podszedł do niego poważnie: ponieważ w piśmie brak informacji o godzinach, w których ma być za głośno, to pracownicy Story sami zbadali poziom hałasu.

– Dokonaliśmy sprawdzenia godzin pracy rębalni, które są zgodne z warunkami naszego pozwolenia i obejmują wyłącznie pierwszą i drugą zmianę w ciągu dnia (do godziny 22.00) – powiedziała nam szefowa biura komunikacji Stora Enso w Ostrołęce Agnieszka Stolarow.

I po tych badaniach stwierdzono, że poziom emisji wynosi:

  • za dnia przy ul. Jasnej 43,8 dB, przy ul. 5 Pułku Ułanów Zasławskich 47,7 dB (limit 50 dB),
  • w porze nocnej przy Jasnej 38,3 dB, a przy 5 Pułku 38,3 dB (limit 40 dB).

Być może to jednak nie rębaki nie dały wypocząć mieszkańcom osiedla. Problemem mogła być kwietniowa awaria tłumika na instalacji elektrociepłowni. Na nowy trzeba było poczekać kilka miesięcy. Tłumik jest już jednak zamontowany, teraz Stora czeka na akredytowany pomiar hałasu.

W ramach działań zmniejszających uciążliwość zakładu dla mieszkańców planujemy również przeprowadzenie kompleksowego modelowania akustycznego, które wskaże nam miejsca do planowania dalszych projektów mających na celu poprawę klimatu akustycznego wokół zakładu – mówi Agnieszka Stolarow.

Szefowa biura komunikacji Story Enso w Ostrołęce dodaje też, że zakład już skontaktował się z radą osiedla Traugutta w sprawie jej zgłoszenia. W najbliższych dniach przedstawiciele Story spotkają się z mieszkańcami, aby wyjaśnić w czym problem.