Mazowsze. Rekordowa ilość nielegalnego tytoniu do fajek wodnych

Ponad 1,3 tony aromatyzowanego tytoniu do fajek wodnych bez polskich znaków akcyzy o rynkowej wartości prawie 1 mln zł ujawnili mazowieccy funkcjonariusze celno-skarbowi Krajowej Administracji Skarbowej.

Właścicielem tytoniu był obywatel Tunezji. Nielegalny towar przechowywał w jednej z miejscowości pod Warszawą.

Najpierw mundurowi z Działu Realizacji Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego (MUCS) namierzyli pojazd, którym poruszał się mężczyzna prowadzący ten nielegalny handel.

To pozwoliło na zatrzymanie obywatela Tunezji na gorącym uczynku – podczas przygotowywania załadunku. Sprawca uciekał.

Został jednak zatrzymany o obezwładniony. W samochodzie miał 54 kg tytoniu. Skontrolowano więc i magazyn. Tam znaleziono jeszcze ponad 1300 kg mokrego tytoniu niewiadomego pochodzenia.

Łącznie Skarb Państwa mógł stracić z tytułu niezapłaconych należności podatkowych prawie 1,4 mln zł. Postępowanie w tej sprawie prowadzone jest przez MUCS w Warszawie.

Za tego typu przestępstwo grozi kara grzywny albo kara pozbawienia wolności do lat 3. Możliwe jest również zastosowanie obu tych sankcji łącznie.

– Eliminowanie szarej strefy to jeden z priorytetów Krajowej Administracji Skarbowej. W tym obszarze zależy nam w szczególności na wsparciu uczciwych przedsiębiorców, którzy funkcjonują na wolnym rynku – mówi Robert Antoszkiewicz, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie

Jednocześnie nie ma i nie będzie tolerancji dla działania na szkodę Budżetu Państwa, dlatego nasze kontrole będą systematycznie kontynuowane” – tłumaczy

Przypomnijmy, że w maju funkcjonariusze MUCS w lokalach gastronomicznych w Warszawie oferujących shishe do palenia znaleźli ponad 260 kg tytoniu niewiadomego pochodzenia.