Marianna Bączek uhonorowana przez ministra kultury

13 osób zostało uhonorowanych Nagrodami im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” 2019. Wśród laureatów jest Marianna Bączek z powiatu ostrołęckiego – śpiewaczka kurpiowska, członkini grup śpiewaczych ‚Bandysionek” i ‚Carniaków” – Bandysie.

Uroczysta Gala 44. Nagrody im. Oskara Kolberga ‚Za zasługi dla kultury ludowej’ odbyła się 30 maja na Zamku Królewskim w Warszawie. nagrody wręczał minister kultury i dziedzictwa narodowego, profesor Piotr Gliński.

Nagroda, której patronem jest Oskar Kolberg – etnograf, folklorysta, kompozytor – ustanowiona została w 1974 roku, i przyznawana jest w sześciu kategoriach: w dziedzinie twórczości artystycznej indywidualnej (sztuk plastycznych, literatury ludowej, muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańca), kapel i zespołów folklorystycznych oraz w dziedzinie działalności badawczej, dokumentacyjnej, animacji i upowszechniania kultury ludowej. Wyróżnienia honorowe przyznawane są instytucjom i organizacjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju i popularyzacji polskiej sztuki ludowej i folkloru.

Marianna Bączek z Bandyś została wyróżniona w dziedzinie twórczości artystycznej indywidualnej jako śpiewaczka. W uzasadnieniu nagrody czytamy: ” Od dziecka interesowała się obrzędowością, pieśniami, słyszała je w domu, od babci, która lubiła śpiewać po prostu przy domowych zajęciach, ale przede wszystkim od ojca, śpiewaka weselnego i pogrzebowego oraz od stryjka muzykanta. Ciężki i pracowity los dziecka wiejskiego lat przedwojennych poznała na własnej skórze. Ale może dlatego dobrze zna i pamięta cały kurpiowski repertuar. „Przędło się na kółkach, darło się pióra razem z sąsiadkami i się śpiewało, zwłaszcza w adwencie”. Była zawsze mistrzynią pieśni leśnych, przyśpiewek z tzw. przytrampywaniem i pieśni weselnych. Na weselach pełniła przez wiele lat funkcję czepkarki, więc każdy element obrzędu weselnego zna doskonale, podobnie jak całą oprawę muzyczną„.

Jest też specjalistką pieśni pogrzebowych oraz naturalną animatorką ruchu śpiewaczego na Kurpiach. Działała w kilku zespołach kurpiowskich: „Carniacy”, „Bandysie” i „Długodzanki”. Jej bogaty repertuar pieśni oraz opowieści o dawnych obrzędach został zarejestrowany przez Polskie Radio podczas Festiwali w Kazimierzu i w jej domu w Bandysiach. Marianna Bączek śpiewa i mówi piękną kurpiowską gwarą, występuje zawsze w stroju kurpiowskim.

W roku 2014 Marianna Bączek została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w tworzeniu i upowszechnianiu polskiego folkloru. Jest laureatką wielu nagród: Zasłużony Działacz Kultury (1992), „Muzyka Źródeł” (2013), „Pro Mazovia” (2014) oraz wielokrotną laureatką festiwalu w Kazimierzu (w latach 1986-2015, zdobywczyni Baszty – głównej nagrody Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w 2010 r.).