Manifestacja wiary ostrołęczan. Rok 1933

Na początku lipca 1933 roku w Ostrołęce odbył się Kongres Eucharystyczny. Ludność ziemi ostrołęckiej, Kurpiowszczyzny i Mazowsza gromadziła się przed „Najświętszym Sakramentem, aby Jezusowi opowiedzieć swą miłość szczerą i swe cierpienia”. Była to otwarta publiczna manifestacja wiary miejscowej ludności i świadectwo jej nierozerwalnej łączności z Bogiem.

Przygotowania do Kongresu rozpoczęły się na prośbę sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski J.E. Ks. Dr. Stanisława Kostki Łukomskiego.

Na początku maja 1933 roku z inicjatywy ks. dz. E. Waltera wyłoniły się komitet ogólny, który składał się z przedstawicieli poszczególnych instytucji i organizacji (w tym władz miasta) oraz komitet wykonawczy, który miał zająć praktyczną stroną tego niezwykle doniosłego przedsięwzięcia.

Do komitetu wykonawczego weszli: ks. dziekan Walter, sędzia Rogowski, inżynier Trzeciak, wiceburmistrz Samsel, ks. Olender, dr Tomanowski, J. Bednarski, obywatel Pichała, ks. Prószyński, ks. Olender, burmistrz miasta J. Ostaszewski, dr J. Psarski oraz przedstawiciele parafian. Utworzono kilka sekcji (finansowa, informacyjno-porządkowa, dekoracyjna, mieszkaniowa, żywnościowa, muzyczna, organizacji katolickich, nabożeństwa). Wszystkie one gorliwie zabrały się do pracy.

Kongres rozpoczął się w sobotę 1 lipca i trwał do późnych godzin wieczornych niedzieli 2 lipca. Prócz licznie odprawianych mszy św. (pierwsza liturgia niedzielna rozpoczynała się o godzinie czwartej nad ranem krótko po zakończeniu Sumy pontyfikalnej), program obfitował we wspólne modlitwy i odczyty.

Wszystkie wydarzenia odbywały się w dwóch ostrołęckich świątyniach (Kościele św. Antoniego oraz w Kościele Farnym), a także na jednej z sal Szkoły Rzemieślniczo-Przemysłowej.

Dwa pierwsze dni lipca w 1933 roku Ostrołęka tętniła życiem religijnym, a ludność miasta i okolic liczną obecnością podkreślała swoją wieź z Bogiem, któremu z otwartym sercem polecała swoje radości i smutki. Serce duchowe całej Polski biło w tamtych dniach w Ostrołęce.

Krótko po Kongresie Eucharystycznym ukazało się opracowanie pt. Pamiątka Kongresu Eucharystycznego w Ostrołęce w 1933 roku, której redaktorem był ks. dz. E. Walter.

Źródło: Pamiątka Kongresu Eucharystycznego w Ostrołęce w 1933 r., Ostrołęka 1933 r.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Marek

Ludzie publiczni nie wstydzili się zaangażowania w wydarzenie religijne, bo nie wstydzili się swojej tożsamości . A dziś ?

Tom

Jak Kotowski nie wstydził się spraw wiary, to jechali po nim w syfiastych portalach jak po…

Maro

Kotowski nigdy nie był nawiedzony, raczej normalny i stonowany. Ja to szanuję, mam nadzieję że Ty też

Tom

Tak

Daro

Prezydent Kotowski wygrał trzy razy, więc może nie jest tak źle z naszym społeczeństwem