Małe zainteresowanie Czystym Powietrzem w regionie ostrołęckim. Minister Kowalczyk tłumaczy dlaczego

Minister środowiska Henryk Kowalczyk, w środę 27 marca, odwiedził powiat ostrołęcki i Ostrołękę. Na spotkaniu z dziennikarzami mówił m.in. o małym zainteresowaniu mieszkańców programem Czyste Powietrze, a także o sposobie na „grube torebki”.

Wcześniej minister spotkał się z samorządowcami. Jak mówił podczas konferencji prasowej, zainteresowanie programem Czyste Powietrze wśród mieszkańców regionu ostrołęckiego nie jest zbyt duże.

Jest połowę mniejsze niż np. w Siedlcach, czyli jest ok. 600 wniosków. Mam nadzieję, że po tej wizycie, i po promocji programu przez samorządowców, to zainteresowanie będzie większe. Program jest dotacyjny, a więc dotujemy przedsięwzięcia polegające na termomodernizacji domu rodzinnego, wymianie pieca. Dotacja oczywiście nie pokrywa 100 proc. kosztów, do tego potrzebny jest udział własny. Być może wiele osób ze względu na to, że nie ma pieniędzy na udział własny, zwleka ze złożeniem wniosku. Na udział własny można jednak wziąć bardzo tanią pożyczkę i już nie czekać.

Obecny na konferencji prasowej starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł dodał, że przyczyną może być też brak dostępu do sieci gazowej.

Jeśli ktoś chce wymieniać piec na czysty, to gazowy jest najbardziej poręczny i nie za drogi. Ale trzeba mieć dostęp do sieci gazowej – mówił Henryk Kowalczyk.

Podczas spotkania poruszono też temat rozszerzenia opłaty recyklingowej. Chodzi o to, żeby obejmowała ona wszystkie torby foliowe, bez względu na ich grubość.

– Teraz są opłaty za torebki do 50 mikrometrów, czyli tzw. cienkie – mówił minister. – Niestety, wiele sklepów poszło w drugą stronę: zrezygnowano z cienkich i zrobiono grubsze. Efekt nie został osiągnięty do końca. W tej chwili, aby mieć opanowaną całą gospodarkę odpadami, przygotowujemy bazę gospodarki odpadami: będziemy mieć informację kto ile czego wypuszcza do środowiska. Wtedy nad tym będziemy się starali wprowadzić opłatę produktową, która by służyła utylizacji tych odpadów. Torebki grubsze również będą temu podlegać.

Wieczorem minister Henryk Kowalczyk spotka się z ostrołęczanami i mieszkańcami powiatu ostrołęckiego we WSAP w Ostrołęce (ul. Korczaka 73). Początek o godz. 18.30, wstęp wolny.

Będzie oczywiście o programie Czyste Powietrze, gospodarce odpadami, ale też o budowie elektrowni i stanie prac nad budową obwodnicy Pułtuska.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Łukasz

Panie Ministrze 3 pożar sortowni śmieci w Ostrołęce ? Jakaś reakcja ? Czy Pan wie co się tam pali ? Gdzie bezpieczeństwo mieszkańców ?