Malarstwo Rochowicza w Centrum Natura. Już 15 listopada

15 listopada o godz. 18.00 w Multimedialnym Centrum Natura odbędzie się wernisaż malarstwa Sławomira Rochowicza. Prace są ciekawe i zdecydowane, tak samo jak ich autor.

Sławomir Jerzy Rochowicz – urodzony w 1957 roku w Sokołowie Podlaskim. Uczeń Stanisława Skolimowskiego. Zajmuje się malarstwem olejnym, rysunkiem, linorytem i ilustracją książkową. Bierze udział w plenerach malarskich i wystawach zbiorowych. Mieszka w Ostrołęce.

O charakterze autora najlepiej świadczy materiał z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej, gdzie czytamy:

Kwestionariusz Ewidencyjny [KE] Zarejestr. 19.11.1987 z powodu kontaktów z dawnymi działaczami NSZZ „Solidarność” i udziału „w imprezach prosolidarnościowych organizowanych przez kler” (SB odnotowała jego udział w pielgrzymce na Jasna Górę we wrześniu 1987 r.). Wytypowany na kandydata na TW, ale z racji kategorycznej odmowy kontaktów z funkcjonariuszem SB nie doszło do próby werbunku. Po kolportowaniu w Ostrołęce 3.05.1988 ulotek z poparciem strajków, funkcjonariusz SB przeprowadził z nim 5.05.1988 rozmowę ostrzegawczą w miejscu pracy. Podczas rozmowy S. Rochowicz odmówił udzielenia jakichkolwiek wyjaśnień. Materiały złożono 27.09.1989 w archiwum pod nr. 782/II. W aktach znajdują się dokumenty z lat 1982-83 dot. zarekwirowania przesyłki z linorytem wykonanym przez S. Rochowicza. Z tego powodu jego mieszkanie zostało poddane przeszukaniu i przeprowadzona została 4.01.1983 rozmowa wyjaśniająca, która miała na celu „ewentualne” pozyskanie „na osobowe źródło informacji”. Próba werbunku spotkała się ze zdecydowana odmową.”

Fot. Anna Suchcicka
najnowszy najstarszy oceniany
Krak
Gość
Krak

Sławek, gratuluję i życzę pokoju w sercu