Malarstwo Rochowicza w Centrum Natura. Już 15 listopada

15 listopada o godz. 18.00 w Multimedialnym Centrum Natura odbędzie się wernisaż malarstwa Sławomira Rochowicza. Prace są ciekawe i zdecydowane, tak samo jak ich autor.

Sławomir Jerzy Rochowicz – urodzony w 1957 roku w Sokołowie Podlaskim. Uczeń Stanisława Skolimowskiego. Zajmuje się malarstwem olejnym, rysunkiem, linorytem i ilustracją książkową. Bierze udział w plenerach malarskich i wystawach zbiorowych. Mieszka w Ostrołęce.

O charakterze autora najlepiej świadczy materiał z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej, gdzie czytamy:

Kwestionariusz Ewidencyjny [KE] Zarejestr. 19.11.1987 z powodu kontaktów z dawnymi działaczami NSZZ „Solidarność” i udziału „w imprezach prosolidarnościowych organizowanych przez kler” (SB odnotowała jego udział w pielgrzymce na Jasna Górę we wrześniu 1987 r.). Wytypowany na kandydata na TW, ale z racji kategorycznej odmowy kontaktów z funkcjonariuszem SB nie doszło do próby werbunku. Po kolportowaniu w Ostrołęce 3.05.1988 ulotek z poparciem strajków, funkcjonariusz SB przeprowadził z nim 5.05.1988 rozmowę ostrzegawczą w miejscu pracy. Podczas rozmowy S. Rochowicz odmówił udzielenia jakichkolwiek wyjaśnień. Materiały złożono 27.09.1989 w archiwum pod nr. 782/II. W aktach znajdują się dokumenty z lat 1982-83 dot. zarekwirowania przesyłki z linorytem wykonanym przez S. Rochowicza. Z tego powodu jego mieszkanie zostało poddane przeszukaniu i przeprowadzona została 4.01.1983 rozmowa wyjaśniająca, która miała na celu „ewentualne” pozyskanie „na osobowe źródło informacji”. Próba werbunku spotkała się ze zdecydowana odmową.”

Fot. Anna Suchcicka
0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Krak

Sławek, gratuluję i życzę pokoju w sercu