Łukasz Kulik chce… rządzić nie swoim. Dworzec PKS przedzielony drogą?

Na sesji z 25 kwietnia prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik przedstawił nową koncepcję obsługi komunikacyjnej dworca i terenu wokół niego. Chce go przeciąć na pół.

Co zakłada koncepcja? Prezydent mówił o „delikatnej przebudowie układu komunikacyjnego wokół dworca” oraz o… drodze wewnętrznej przebiegającej przez środek dworca. Zapewniał, że ułatwi ona życie przewoźnikom.

Tym sposobem ulica podzieliłaby teren dworca na dwie części: w jednej miasto proponuje parking, w drugiej budynek dworca z zajezdnią. Jest to o tyle zaskakujące, że miasto ma pomysł na teren… którego nie jest właścicielem. Jest nim parafia pw. Św. Antoniego w Ostrołęce (klasztor), która złożyła do ratusza swoją koncepcję obsługi dworca.

Jak się łatwo domyślić, propozycja prezydenta wywołała gorącą dyskusję.

To chyba nowa praktyka byśmy na nie swoim gruncie tworzyli jakieś koncepcje zagospodarowania – zdumiał się radny Janusz Kotowski. – Jeśli nie ma wniosku właściciela, wspólnych propozycji czy uzgodnień, to czy na cudzym terenie możemy planować parkingi czy jakieś obiekty? My jako samorząd możemy wskazywać przeznaczenie terenu, ale nie tworzyć jakieś jego szczególnego zagospodarowania.

Prezydent Łukasz Kulik wyjaśniał:

Czasem w grę wchodzi dobro wyższego rzędu, a naszym celem jest powstanie nowego dworca. Problemem są fatalne połączenia autobusowe i musimy coś z tym zrobić. Nie stać nas na to, byśmy powiedzieli mieszkańcom, że nic nie możemy zrobić. Możemy i myślę, że w ciągu kilku miesięcy dojdziemy do porozumienia z właścicielem.

Oponował Radny Henryk Gut:

– Po pierwsze połączenia autobusowe nie mają nic wspólnego z tą koncepcją. Po drugie, czy właściciel widział tą koncepcję, i czy wypowiedział się na jej temat? Zanim podejmę jakąkolwiek decyzję, muszę znać opinię właściciela

Prezydent Łukasz Kulik tłumaczył, że koncepcja to… zaproszenie do rozmowy.

– Każdy wie, że ten teren nie przynosi nam chluby – mówił Janusz Kotowski. – Ale musimy działać zgodnie z prawem. Kolejność działań też jest ważna. Tutaj gotowość do rozmów z obu stron, uważam, że jest, ale wrzucanie konkretnych budynków czy parkingów właścicielowi, to z naszej strony chyba nadużycie.

Radny Adam Kurpiewski też był na „nie”:

– Przecież każdy właściciel nieruchomości liczy się tylko z zyskami, jakie przynosi mu dana nieruchomość. Nie wiem czemu służy ta dzisiejsza koncepcja i czemu ma służyć nasza opinia. Mamy powiedzieć, czy to jest ładnie narysowane czy nie?

Ostatecznie prezydent wycofał projekt koncepcji z porządku obrad i zapowiedział, że zaprosi właściciela gruntu do rozmów o przyszłości terenu dworca autobusowego w Ostrołęce. W pierwszej kolejności te rozmowy mają się toczyć w komisjach.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Jarema

A może projekt organizacji blachnickiego by przedstawił.
A co z Ostrowska i rondem przy cmentarzu?

gosc

Mowil,ze ulica Blachnickiego bedzie do konca roku, teraz podobno wazniejsza jest ulica Cieplinskiego a dlaczego?

wesołek

panie prezydencie,,,to nie ruski kocłhoz >< mamy prawo i prawo bależy przestrzegać

gość

Własność prywatna to świętość! Precz z łapami

leonidac

za chiny ludowej to nie jest własność prywatna, człowieku dokształć sie i nie siej popeliny

Bywalec

leonidac? A wpis w księdze wieczystej na tą nieruchomość to jest na kogo? Skarb Państwa, samorząd ? Czy prezydenta? A może kogoś innego? Dokształć mnie, żebym nie siał popeliny.

Arturro

Najpierw parking a później galeria na miejscu starego basenu??

mieszkanka

oj, coś nie idzie panu prezydentowi, która to już taka sytuacja od początku kadencji. Patrzcie wyborcy kogoście sobie (i nam niestety) wybrali.

mok

ty byś wolała żeby tereny były oddawane za darmoche . Ten teran miasto oddało za darmo…..

John

Mok, obudź się, miasto nic nie oddało, to komuniści zabrali Kościołowi teren prawie do ul. Hallera. Państwo oddało tylko część.

Profesor_Tadeusz

I bardzo dobrze przynajmniej dba o tych co oddali głos, a właściciel tego terenu dostał go za *darmo od ……. ten teren powinien należeć do miasta ale jak ktoś chytry to proszę. Przecież teren po starej komendzie miasto by też oddało za darmo na wieki. I ja się pytam lepiej jest jak ratusz oddaje cenne grunty w dobrej lokalizacji za darmo(nie oszukujmy sie lokal na 30 pokoi na placu po starej komendzie to trochę przerost firmy nad treścią )

Bywalec

O miłośnik nacjonalizacji się znalazł. No tak stara gwardia działa.

Maro

Nic nie rozumiesz, komuna i zabieranie gruntów Kościołowi (i nie tylko) na szczęście się skończyło. A hospicjum miało być na gruntach Skarbu Państwa, i bardzo by się w Ostrołęce przydało. Może także dla ciebie kiedyś…

Rower

Czy przypadkiem kilku pseudobiznesmenow nie stoi za tym pomysłem ????proponuje aby CBA wyjaśniło te kwestie i wtedy wszystko będzie jasne.Panie kulik nie wszystko złoto co się swieci

motorynka

Zgłoś do CBA , kwestie oddania za darmoche starej komendy. A z tym twoim pomysłem BCA to czy żyjemy w komunie ??? jest wolność słowa. czy już za samo myślenie, bez podejmowania żadnych kroków komunustyczny aparat rządzacy bedzie ludzia wsadzać do paki ?

Marcinek

A dlaczego cisza w sprawie osób, które ten pomysł wymyśliły ? Czyżby się wstydzą ?

Sk/mUTEK

Przydała by się interpelacja aby wyjaśnić :
kto ?
kiedy ?
za ile ?
robił owy ” rysunek „

Szkoda gadać

To jest portal płochy i zawsze Kulika będzie przedstawiać jako tego złego…