Licealiści z II LO liderami nauk humanistycznych i przyrodniczych

Wiktoria Markowska, uczennica uzyskała tytuł finalistki XLIX Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, a Sylwia Umińska i Dawid Parol znaleźli się w gronie laureatów Festiwalu Naukowego E(x)plory. Są to kolejne sukcesy uczniów II LO im. Cypriana Kamila Norwida w Ostrołęce.

Sukcesy w zakresie nauk humanistycznych :
Wiktoria Markowska, uczennica klasy 3b, uzyskała tytuł finalistki XLIX Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Ostatni, ogólnopolski etap Olimpiady odbył się na początku kwietnia w Konstancinie, a następnie w Warszawie. Wiktoria pomyślnie przeszła część pierwszą zawodów, co jest bardzo dużym osiągnięciem. Warto wspomnieć, że etap okręgowy ukończyła, zajmując 2. miejsce na Mazowszu.

Sukcesy w zakresie nauk przyrodniczych :
4 maja BIONANOPARK w Łodzi gościł młodych naukowców i ich projekty, które zakwalifikowały się do Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory.
Wśród sześciu laureatów wyłonionych w Łodzi, którzy pojadą w październiku do Gdyni na finał Krajowy Explory Week 2019, i powalczą o stypendia naukowe, a także granty dla swoich szkół i wyjazdy na najbardziej prestiżowe festiwale naukowe na świecie, m.in. do Stanów Zjednoczonych- INTEL ISEF, Holandii -INESPO, Rumunii- Expo Sciences Europe, są uczniowie także II LO : Sylwia Umińska i Dawid Parol. Wszystkie osoby zakwalifikowane do etapu regionalnego mają możliwość odbycia miesięcznego stażu w wybranej przez siebie placówce naukowej.

Prezentowany projekt badawczy Sylwii i Dawida to: ,,Wykorzystanie właściwości biobójczych ekstraktu żołędziowego w ekologicznym gospodarstwie rolniczym. Uczniowie przez kilka godzin prezentowali i bronili swojej pracy przed jury składającym się z profesorów i doktorów wyższych uczelni. Konkurencja była duża, bo nadesłano do konkursu aż 174 prace.
Opiekunem merytorycznym pracy jest nauczyciel biologii Anna Mynyk. Praca została wykonana na UWM przy współpracy z dr J.P. Jastrzębskim z Katedry Biotechnologii i Genetyki oraz firmy zielarskiej Dary Natury.
Sylwia Umińska jest również tegoroczną laureatką etapu wojewódzkiego XXXIV Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. 7 czerwca w Tucholi odbędzie się finał etapu centralnego tej Olimpiady. Opiekunem jest Anna Mynyk- nauczyciel biologii.