Lelis. Fundusz sołecki szkodliwy dla rozwoju gminy?

Fundusz sołecki był, ale pewnie go nie będzie, bo „jego dalsze utrzymanie byłoby szkodliwe dla rozwoju gminy”. Tak przynajmniej brzmi uzasadnienie do uchwały, która widnieje w porządku obrad najbliższej sesji gminy Lelis.

Jako sołtys wsi Aleksandrowo nie wyobrażam sobie prawidłowego działania sołectwa bez funduszu sołeckiego, a jako radny Gminy Lelis, kategorycznie nie zgadzam się z jego likwidacją – mówi Kamil Stepnowski.

Na „nie” jest także radny powiatowy Artur Kozłowski:

-O ile wewnętrzne sprawy funkcjonowania gminy, jako jednostki samorządu, nie leżą w mojej kompetencji jako radnego powiatu, o tyle kwestie dotyczące bezpośrednio mieszkańców tego terenu, są już dla mnie bardzo ważne. Za taką właśnie istotną materię dla lokalnej społeczności uważam propozycję likwidacji funduszu sołeckiego. Pieniądze, o których mówimy, służą w ogromnej mierze właśnie dobru mieszkańców i zaspokajaniu ich najdrobniejszych np. planów inwestycyjnych, bez potrzeby uruchamiania biurokratycznej machiny wydatkowania środków gminy.

W moim odczuciu taki projekt uchwały uderza nie w sołtysów, a właśnie bezpośrednio w mieszkańców i to niestety uważam za rażącą niesprawiedliwość – komentuje radny powiatowy.

Drogi, place zabaw, boiska, wiaty przystankowe, lampy uliczne, miejsca do zabawy i integracji….Takie zwykle inwestycje powstają ze środków sołeckich. Powstaje to, co mieszkańcom jest najbardziej potrzebne z ich punktu widzenia. Bo to oni przecież powinni wiedzieć najlepiej, czy należy odświeżyć żwirówki, kupić krzesała do świetlicy czy np. stroje dla wiejskich śpiewaków. Tak było do tej pory i w gminie Lelis. Ale zapowiada się zmiana. Czy na lepsze? – rodzi się pytanie.

Najważniejszą zasadą działania funduszu jest to, że decyzja o inwestycjach należy do samych mieszkańców poszczególnych sołectw. Ponadto stałość funkcjonowania funduszu pozwala poszczególnym sołectwom planować inwestycje w rozbiciu na kolejne lata. To zaś z kolei uczy mieszkańców racjonalnego gospodarowania środkami publicznymi. Czyżby te plusy przeważyły nad minusami?

Lutowa sesja Rady Gminy Lelis odbędzie się 28 lutego. Jest tam projekt uchwały o „niewyrażeniu zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy Lelis środków finansowych stanowiących fundusz sołecki w 2021 r.”

Oto treść uzasadnienia:

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Sołtys

Likwidacja funduszu sołeckiego to najbardziej nieprzemyślana decyzja obecnego wójta gminy Lelis.
Co sołectwo otrzyma w zamian?
ABSOLUTNIE NIC!

Grażyna

Po co Wam Fundusz Sołecki wiejskie Celebryty!

Mieszkaniec

O wszystko będziemy prosić pana wójta, ale czy się łaskawie zgodzi … ?

Sda

A może referendum w sprawie odwołania Pana Prusika ze stanowiska?

Jak sobie nie radzi to niech się poda do dymisji!!!

Stefan z Miasta

Z innej beczki.. gmina Lelis jest ewenementem w powiecie jeżeli chodzi o aktywność mieszkańców w sieci, (ilość materiałów dotyczących funkcjonowania gminy) oraz dyskusje mieszkańców w zakresie działalności samorządowców. Moim zdaniem jest to pozytywny trend świadczący o tym iż mieszkańcy aktywnie uczestniczą w życiu gminy. Wystarczy spojrzeć na profil facebookowym jednego z kandydatów na wójta w poprzednich wyborach i można zauważyć jak wielu mieszkańców interesuje się sprawami gminy, mało tego – widać iż dyskusje są prowadzone niezwykle merytorycznie. Mieszkańcy Gminy Lelis oby tak dalej!!! Życzę powodzenia!!

Hhgg

Stefan co ty robisz

Hhgg

Ta baba co tam z nim wszędzie jeździ to go jeszcze wyprowadzi w pole …..

Dorota

Do Setfan z miasta
Osobiście słyszałam, jak powiedział, że smieci mają być tanie i on się tym zajmie, byłam przy tym jak jeden radny powiedział do niego (chciałeś ZGK to jest chciałeś żeby gmina kupiła śmieciarki to są i czego jeszcze chcesz) odpowiedz była krótka ma być taniej. Dobrze ze inni idą po jego śladach i się angażuja ale to on nakrecił te poruszenie. Nie żałuje oddanego głosu na niego i jak będzie startował oddam swój głos. Radni powinniście brać z Niego przykład bo on prawdziwie chce dobrze dla wszystkich ludzi w gminie.
Tak dalej pokazuj kierunek dla pozostałych

Hab

Mam zupełnie inne zdanie od Ciebie. Uważam że kadencja Prudika to lata strsconych szans, które niestety już nie wrócą

Dorota

Ja nie mówiłam o obecnym tylko o osobie która wszystko robi w obronie mieszkańców o kandydacie w poprzednich wyborach bo to jego pomysły są teraz realizowane ale nie stakim efektem jak zamieżał.

Robert

Może ktoś wie kto prowadzi na FB stronę Mieszkańcy Gminy Lelis, bardzo proszę o informację

Barbara

Ktoś mądry kiedyś powiedział- Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Widać że „redaktor ” musiał poczuć się elitą i gęga tak jak ona.

xyz

Proponuję sięgnąć do podstaw, czyli ustawy o funduszu sołeckim. Wpierw była długa batalia o jej uchwalenie, a teraz…???? Coś tu chyba nie tak.