Kurpiowska Grupa Historyczna „Ostoya” w filmie „Na literę… B!” (wideo)

Członkowie Kurpiowskiej Grupy Historycznej „Ostoya” wystąpili w filmie „Na literę…B!”, a także w teledysku promującym produkcję. Zobaczcie wideo z ich udziałem.

W powstanie filmu zaangażowani byli Ewa Osłowska, Mateusz Napiórkowski, Jakub Wójcik, Kamil Puka, Tomasz Posmyk, Marcin Cwaliński i Zbigniew Janiszewski z Kurpiowskiej Grupy Historycznej „Ostoya” Z kolei Ewa Janiszewska zajęła się serwisem fotograficznym. Członków Grupy „Ostoya” można też zobaczyć w teledysku promującym tę produkcję. Słowa i muzykę do niego napisał Norbert „Smoła” Smoliński z zespołu Contra Mundum, który występował parę lat temu w Ostrołęce.

Film „Na literę… B!” to autorski projekt filmowy GRH im. 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ. Reżyserował Maksymiliana Bednarz.

„Film przedstawia fikcyjną historię oddziału partyzanckiego z Lubelszczyzny, który po zakończeniu II wojny światowej nie złożył broni, lecz podjął nierówną walkę z narzuconym reżimem komunistycznym. Oddział zostaje rozbity w obławie, zaś jego pozostali przy życiu członkowie trafiają do aresztu WUBP gdzie są bestialsko torturowani w celu wymuszenia zeznań, pod czujnym okiem sowieckiego oficera. Sama produkcja nie ukazuje konkretnych historycznych wydarzeń, lecz ma na celu przybliżenie tragizmu losów żołnierzy podziemia niepodległościowego z terenów Lubelszczyzny.” – czytamy w jego opisie.

5 1 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Anula

Piękne, wzruszające. dziękuję bardzo