Kto spada, a kto awansuje z okręgówki, A i B-klasy? Zasady

Z ciechanowsko-ostrołęckiej ligi okręgowej, tak samo jak z innych okręgówek, awansuje mistrz, a wicemistrz zagra baraż o awans. Przeciwnikiem będzie druga drużyna radomskiej ligi okręgowej. 

Liczba spadkowiczów z ligi okręgowej jest zależna od drużyn spadających z IV ligi. Im więcej ekip z okręgu Ciechanów-Ostrołęka spadnie z IV ligi, tym więcej będzie spadkowiczów z okręgówki.

W IV lidze występuje 6 drużyn z naszego okręgu, z czego realne szanse na spadek ma Nadnarwianka Pułtusk, Makowianka Maków Mazowiecki, KS CK Troszyn i Wkra Żuromin. Jeśli te zespoły spadną, a wicemistrz ligi okręgowej przegra baraż o awans, strefa spadkowa będzie obejmować miejsca 12-16, a drużyna z 11. miejsca zagra baraż o utrzymanie trzecim zespołem A-klasy.

Jeśli spadną 3 drużyny z IV ligi z naszego okręgu, strefa spadkowa przesunie się o jedno miejsce. Jeśli spadną 2, strefa przesunie się o 2 miejsca itd. Nie wiemy, co by było, gdyby nikt z naszego okręgu nie spadł z IV ligi, a wicemistrz okręgówki wygrałby baraż. Najpewniej 15. i 16. drużyna ligi okręgowej spadnie do A-klasy, a 3. drużyna A-klasy uzyska bezpośredni awans. Jednak taki scenariusz nie jest przewidziany przez mazowiecki ZPN. 

Z A-klasy awansują dwie pierwsze ekipy, a trzecia zagra baraż z ostatnią drużyną spoza strefy spadkowej w lidze okręgowej. Trzy ostatnie zespoły A-klasy spadną do B-klasy. 

Z B-klasy awansują mistrzowie obu grup, a wicemistrzowie zagrają baraż o awans.                                                                         

Maciej Chojnacki, fot. Pixabay

Źródło: 90minut.pl
Źródło: 90minut.pl
Źródło: 90minut.pl