Ksiądz Stanisław Pędzich – duchowny męczennik

W czwartek 17 września, w rocznicę ataku ZSRR na Polskę, uczciliśmy w Ostrołęce pamięć ofiar wojny. Odbyła się msza święta w klasztorze w Ostrołęce, której przewodniczył biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Tego dnia pamiętano także o innej rocznicy – minęło sto lat od śmierci księdza Stanisława Pędzicha, który został zamordowany podczas wojny polsko-bolszewickiej.

Poniżej skrót biografii księdza Stanisława Pędzicha, który opublikowano na stronie klasztoru w Ostrołęce:

„Stanisław Pędzich urodził się 23 kwietnia 1857 r. w Długosiodle, pow. wyszkowskiego. Gimnazjum w Pułtusku ukończył w roku 1875. Po ukończeniu Seminarium Duchownego w Płocku święcenia kapłańskie przyjął w roku 1880. W latach 1880-1902 był wikariuszem w parafii Skrwilno, Pałuki, Ostrołęka i Myszyniec oraz administratorem parafii Góra k. Płocka i Koziebrody.

Probostwo w parafii Baranowo sprawował w latach 1902-07, a w parafii Orszymowo i Winnica do roku 1911. Ze względu na stan zdrowia zrezygnował z probostwa i przyjął stanowisko rektora kościoła pobernardyńskiego w Ostrołęce, które pełnił w latach 1911-14.

Podczas I w. św. ewakuowano go w głąb Rosji. W latach 1917-18 był kapelanem w Odessie na Ukrainie, skąd do kraju powrócił w roku 1919.

W czasie wojny polsko-bolszewickiej został aresztowany 20.08. 1920 r., wywieziony w okolice Łomży, potem wleczony i 22.08.1920 r. zamordowany pod Szczuczynem. Ekshumacji zwłok dokonano w 1921 r., które przewieziono do Ostrołęki i pochowano w podziemiach naszego klasztoru. W kościele pw. św. Antoniego jest epitafium poświęcone pamięci duchownego męczennika.

Ks. Stanisław Pędzich był świadkiem naszych bohaterskich zmagań w obronie zagrożonej kultury chrześcijańskiej i wiekopomnego Cudu nad Wisłą.”

W Ostrołęce znajduje się też ulica im. Księdza Stanisława Pędzicha – łączy ona tzw. obwodnicę z osiedlem Kwiatowym, a przebiega koło kościoła parafii pw. Św. Franciszka z Asyżu.

Fot. Klasztor Ostrołęka