Krystyna Domurad z Chudka nagrodzona za swoje ekologiczne gospodarstwo (zdjęcia)

Zorganizowano Ogólnopolski Konkurs na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w 2020 roku. Jedną z laureatek jest Krystyna Domurad z Chudka, gm. Kadzidło.

Krystyna Domurad zajęła III miejsce w wojewódzkim etapie Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w 2020 roku. Pani Krystyna hoduje krowy. Mleko oddaje do SM Piątnica. Gospodarstwo razem z mężem prowadziła przez ok. 30 lat, po jego śmierci zajmuje się tym sama.

– Pracy w gospodarstwie ekologicznym jest więcej – opowiedziała nam laureatka. – Krowy przyganiam do obory tylko na udój, resztę czasu spędzają na pastwisku. Nie stoją uwiązane w oborze, praktycznie cały czas są na powietrzu. Pracy jest więcej, bo po każdym takim wypuszczeniu trzeba po nich sprzątać, aby pasły się w czystym miejscu (pastwiska są poprzegradzane – red.). Trzeba być codziennie w domu, codziennie pilnować. Nie stosuję też żadnych leków. One z kolei są szczęśliwe, a jak zwierzęta są szczęśliwe, to i gospodarz.

Nagrodę wręczyli jej w środę 2 grudnia zastępca dyrektora Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie Adam Tarkowski, dyrektor ostrołęckiego MODR Bogdan Bagiński oraz Krystyna Szczygielska z MODR.

– To, że pani jest tutaj z nami, w takiej chwili, to na pewno suma wielkiej wiedzy, doświadczenia, pasji i spełniania marzeń – mówił Adam Tarkowski. – Zdaję sobie też sprawę, że jest to na co dzień bardzo ciężka i odpowiedzialna praca.

– Cel był jeden: promocja gospodarstw ekologicznych – mówił natomiast Bogdan Bagiński. – Bardzo się cieszymy, że są takie gospodarstwa i będziemy je wspierać, jeśli tylko będzie taka możliwość i potrzeba.

Konkurs odbył się po raz 13. Jego organizatorami są Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie (oddział w Radomiu) oraz Ośrodki Doradztwa Rolniczego.

5 2 głosów
Ocena artykułu
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Kasia

Gratulacje dla p. Krystyny i dla organizatorów. W obecnych czasach jest malo takich gospodarstw.

Ania

Gratulacje 😊

Zosia

Gratuluję Pani Krystyna.

Gosc

Gratulacje!

Adam

Super Kobieta, Kurpianka o wielkim sercu do tradycji;)