Koronawirus. Zasiłek opiekuńczy przedłużony

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że przedłużono przysługujący rodzicom zasiłek opiekuńczy – do 24 maja.

Zasiłek opiekuńczy otrzymają ci rodzice, którzy opiekują się dziećmi do 8. roku życia – są do tego zmuszeni w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli czy szkół. A te są zamknięte z powodu epidemii koronawirusem.

Wprawdzie od 6 maja mogą być otwarte, ale tu decyzja zależy już od organów prowadzących placówki. Niektórzy na taki krok się zdecydowali, inni nie.

Przedszkola publiczne w Ostrołęce (a także Żłobek Miejski) pozostaną nieczynne – to decyzja prezydenta Ostrołęki Łukasza Kulika. W takim wypadku rodzicom sprawującym opiekę nad swoimi pociechami przysługuje zasiłek opiekuńczy. Wydłużono go do 24 maja.

Ale to nie jedyna sytuacja, kiedy rodzicowi przysługuje zasiłek opiekuńczy:

– Jeżeli placówka, do której uczęszcza dziecko, będzie otwarta, ale nie zapewni opieki wszystkim dzieciom, rodzice nadal mogą wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy – wyjaśnia regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego Piotr Olewiński.

Będzie tak także wtedy, gdy pomimo otwarcia placówki rodzice nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka z powodu stanu epidemii.

Zasiłek opiekuńczy – tak jak do tej pory – przysługuje także wówczas, gdy nie ma możliwości sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19.

Koronawirus zasiłek opiekuńczy – jak go otrzymać

– Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem – tłumaczy Piotr Olewiński. – Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność składają oświadczenie w ZUS.

Dokument można złożyć w dowolnym momencie, ale trzeba je złożyć, bo bez niego ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.

Koronawirus zasiłek opiekuńczy – komu przysługuje

– Zasiłek w dodatkowym wymiarze przysługuje łącznie obojgu rodzicom, niezależnie od liczby dzieci, które wymagają opieki. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego) – dodaje Piotr Olewiński.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Fot. Pixabay