Koronawirus: wracają obostrzenia w tych powiatach

Większa liczba dziennych zakażeń koronawirusem w końcu musiała się spotkać z jakąś reakcją – rządzący zapowiadali, że jest możliwy powrót do niektórych wcześniej obowiązujących obostrzeń. Tak też się stało – dodatkowe środki bezpieczeństwa zostano wprowadzone w kilkunastu powiatach. Przepisy mają wejść w życie już 8 sierpnia, w sobotę.

Chcemy wprowadzić dodatkowe rygory w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń w woj. śląskim, wielkopolskim, małopolskim, łódzkim, podkarpackim i świętokrzyskim – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Najważniejsza informacja dla mieszkańców Ostrołęki i okolic jest taka, że na ministerialnej liście nie ma powiatu ostrołęckiego, ani powiatów z województwa mazowieckiego. U nas zatem nic się nie zmienia.

Powiaty z owymi „dodatkowymi rygorami” podzielono na dwa kolory (listę, która powstała na podstawie dynamiki zakażeń w ciągu ostatnich dwóch tygodni, zamieszczamy na końcu artykułu):

  • czerwony, czyli większe obostrzenia w powiatach ostrzeszowskim, nowosądeckim, w Nowym Sączu, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i pow. wodzisławskim,
  • żółty, czyli łagodniejsze obostrzenia w powiatach: wieruszowskim, w Jastrzębiu-Zdroju, jarosławskim, w Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i w Przemyślu.

„W wybranych powiatach zostaną wprowadzone obostrzenia dotyczące: targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek” – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Jakie konkretnie obostrzenia? W przypadku powiatach „czerwonych” mowa m.in. o zakazie organizacji wydarzeń kulturalnych i konieczności zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, zamknięte mają być kina, sanatoria, wesołe miasteczka. Na weselu bawić się będzie mogło maksymalnie 50 osób. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

– My tego wirusa i tę epidemię dopiero poznajemy. Nawet na temat chorób, które znamy od lat mamy różne zdania ekspertów. Na temat COVID-u będziemy słyszeć nowe teorie, a stare okażą się fałszywymi tropami. Musimy zdać się na dużą dozę zdrowego rozsądku – podkreślił minister zdrowia. 

Lista powiatów będzie modyfikowana dwa razy w tygodniu.

Ważne! „Ze względu na to, że według ekspertów i lekarzy nie ma praktycznie przeciwwskazań medycznych do zasłaniania ust i nosa, od 1 września ma zostać wprowadzony obowiązek posiadania zaświadczenia potwierdzającego przeciwwskazania medyczne w sprawie zasłaniania ust i nosa.

Dodatkowe obostrzenia dla niektórych powiatów mają obowiązywać od soboty 8 sierpnia.

Fot. Pixabay