Koronawirus. Sanepid w Ostrołęce przeprowadził 43 kontrole. 2 z nich mogą zakończyć się karami

Państwowi Powiatowi Inspektorzy Sanitarni w województwie mazowieckim podsumowali kontrole prowadzone w przedsiębiorstwach, których właściciele zdecydowali się załamać obowiązujące obostrzenia. W Ostrołęce i powiecie ostrołęckim miały miejsce 43 takie kontrole.

Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Ostrołęce w okresie od 1 do 24 stycznia przeprowadziła łącznie 43 kontrole. Sprawdzono m.in. hotele, galerie handlowe, kluby fitness, lokale gastronomiczne.

W obiektach branży gastronomicznej w dwóch przypadkach stwierdzono łamanie obostrzeń i wszczęto postępowanie administracyjne w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej. A może się to skończyć karą w wysokości nawet 30 tys. zł.

Prawdopodobnie chodzi o Klub Elita i Gatkę Szmatkę w Ostrołęce. Więcej na ten temat tutaj: Klub Elita w Ostrołęce jednak otwarty? (aktualizacja), Kolejny lokal w Ostrołęce zapowiada otwarcie.

Ile kontroli natomiast przeprowadzono na Mazowszu i jaki był ich finał?

Od 1 do 24 stycznia w samej branży gastronomicznej przeprowadzono łącznie 602 kontrole. Jedynie w przypadku 7 przedsiębiorców zaobserwowano łamanie obostrzeń i wszczęto postępowania administracyjne w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej. Niezależnie od tego w 6 obiektach nałożono 7 grzywien w drodze mandatów karnych za uchybienia sanitarno-higieniczne.

Sanepid dodaje, że choć liczba zachorowań w Polsce stopniowo obniża się (w całym kraju odnotowano blisko 10 tys. mniej hospitalizacji z powodu COVID19 niż w miesiącach jesiennych poprzedniego roku), to eksperci apelują, aby działalności nie wznawiać i nie łamać antyepidemicznych zakazów.

– Rozumiemy ogromną determinację i niejednokrotnie rozpacz przedsiębiorców wynikające z utrzymujących się obostrzeń i zakazów uruchomienia działalności. – mówi dr n. med. Przemysław Rzodkiewicz, Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. – Trzeba jednak zrozumieć, że wprowadzone ograniczenia pomagają zahamować rozprzestrzenianie się wirusa. Naszym celem nie jest karanie i nękanie przedsiębiorców grzywnami czy mandatami. Jako Inspekcja Sanitarna stoimy jednak na straży zdrowia publicznego obywateli i w przypadku, gdy dochodzi do łamania przepisów dotyczących ograniczenia epidemii, musimy podejmować zdecydowane działania zgodne z procedurami opisanymi w przepisach prawa. W tym miejscu pragnę podziękować przedsiębiorcom i mieszkańcom Mazowsza za dotychczasowe wysiłki w okazaniu zrozumienia działań, jakie prowadzą powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne. Apeluję również: wytrwajmy! Dla nas wszystkich! Dla naszego zdrowia! – dodaje Rzodkiewicz.

Sanepid informuje też, jak wygląda sytuacja w innych krajach:

„W Polsce wciąż lockdown nie jest tak ostry jak w sąsiednich krajach. Drakońskie obostrzenia wobec mieszkańców zaczęły od czwartku, 28 stycznia obowiązywać na Słowacji, gdzie nie można wyjść na zewnątrz bez posiadania negatywnego wyniku testu Covid19. W Niemczech głęboki lockdown obowiązuje do połowy lutego.”

Sanepid dodaje też, że „przedsiębiorcy, których działalność została dotknięta w największym stopniu, mogą skorzystać z tarczy antykryzysowej, na przykład do 31 stycznia można składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020.”

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
123

Czy chipy z szczepionki wysyłają lokalizacje do nadajników 5G ???

Tomek

Jeśli kara administracyjna zostanie sądownie anulowana to wszelkie koszty sądowe powinny być pokryte z kieszeni pracowników sanepidu.

Alojzy

To jest właśnie najgorsze że za debi#lne decyzje sanepidu płacą podatnicy.
Sanepid pod naciskiem popier#####nych PiSowskich polityków nakłada kary które potem anulują sądy.
Niestety odszkodowania i odsetki za te decyzje płacą podatnicy.

Zenek

Widać że reprezentujesz tych co wychodzą na ulice ponieważ używasz takiego samego słownictwa.
Co zrobiłeś jak nasze pieniądze były wyprowadzanie na tysiąc innych sposobów.

Alojzy

Jestem za piętnowaniem takich praktyk niezależnie od tego czy robią to złodzieje z PiS, PO czy też PSL lub SLD….

Minkiszon

Obecni to są rekordziści w tej kwestii