Koronawirus Ostrołęka. Terytorialsi pomagają policjantom

Od poniedziałku 23 marca terytorialsi razem z policjantami sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną zostają w domach.

W takie patrole w poniedziałek 23 marca włączono ponad 50 terytorialsów. Odbyły się one m.in. w powiecie ciechanowskim, Siedlcach, Ostrołęce czy Mławie. Jak one wyglądają?

– W patrolach uczestniczy minimum jeden policjant i żołnierz – informuje rzeczniczka prasowa 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej Aneta Szczepaniak. – Posiadają oni listę osób i adresów, pod które muszą się udać, aby nawiązać kontakt z odizolowaną osobą. W miarę posiadanych możliwości do zadań wsparcia policji kierowani są w pierwszej kolejności żołnierze posiadający przeszkolenie medyczne i wyposażeni w plecaki medyczne. Plecaki te zostały wydane także wszystkim żołnierzom, którzy posiadają uprawnienia kwalifikowanej pierwszej pomocy, by w razie potrzeby móc nieść pomoc w swoim rejonie zamieszkania.

Podczas patroli policjant dzwoni do takiej osoby przebywającej na kwarantannie, pyta o stan zdrowia i ewentualne potrzeby.

Oczywiście wszystkie kontrole odbywają się w sposób wykluczający możliwość kontaktu fizycznego żołnierzy i policjantów z osobą objętą kwarantanną. Mundurowi rozmawiają z taką osobą telefonicznie bądź za pośrednictwem domofonu.

Przypomnijmy, że za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi surowa kara – 30 tys. zł.

W całym kraju w działania związane z walką z koronawirusem zaangażowanych jest dzisiaj 2,1 tys. żołnierzy WOT. Od kilku dni Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „ODPORNA WIOSNA” (RESILIENT SPRING). Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.

Od blisko tygodnia w WOT funkcjonuje punkt bezpłatnej, całodobowej infolinii wsparcia psychologicznego. Pod numerem telefonu 800-100-102 każda osoba samotna, starsza, czy źle znosząca izolację lub odczuwająca stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa – może otrzymać fachową pomoc psychologiczną.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
z pod innego art. co dzieje się w Rzekuniu

„Szanowni mieszkańcy Gminy Rzekuń W związku z tym że pan wójt gminy Rzekun,-Bartosz Podolak usuwa moje komentarze w których zawarłem bardzo ważne spostrzeżenia odnośnie rozprzestrzenienia wirusa COVID-19. Drodzy państwo wójt zamieścił na swoim profilu iformacje odnośnie roznoszenia ulotek do wszystkich mieszkańców przez sołtysów radnych i harcerzy.Uwazam to działanie za bardzo nieodpowiedzialne.Naraza w ten sposób zdrowie i zycie osób roznoszących jak również mieszkańców do których oni dotrą z ulotkami.Zapewne pan wójt posiada wiedzę że terenie naszej gminy są osoby poddane kwarantannie lub znajdując e się pod nadzorem epidemiologicznym.Mamy również jedną osobę na terenie gminy z potwierdzonym wynikiem korona wirusa.Ocencie państwo sami… Czytaj więcej »

Samarytanin

Ściema, w wojsku niektórzy Ratownicy KPP a to więcej jak szkolenie pierwszej pomocy, nic nie wiedzą o pomocy innym. Nie zostali poinformowani. Nie wspomnę o plecakach których nawet nie widzieli oni sami a co mówić że są dla ludzi. 7 osób pomaga tylko policji. Zamiast to robić rotacyjne. Nikt nie pomyślał żeby miejscowi żołnierze pomagali w swoim rejonie zamieszkania. Ciekawe co powiedzą icj przełożeni jak któryś zachoruje. Żal. Pozdrawiam

2
0
Przeczytaj komentarze i dołącz do dyskusjix
()
x