Koronawirus Ostrołęka. Ile zakażeń było we wtorek (24.11.2020)? Już wiemy

We wtorek 24 listopada nie informowaliśmy o liczbie nowych zakażeń koronawirusem, ponieważ od tego dnia lokalne Sanepidy przestały podawać dane dotyczące epidemii koronawirusa w regionie. Ruszyła jednak strona prezentująca raporty zachorowań na COVID-19 od poziomu danych ogólnopolskich do poziomu danych powiatowych. Sprawdziliśmy, jak wyglądała sytuacja epidemiologiczna w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim 24 listopada.

Dlaczego Sanepidy przestały raportować o sytuacji epidemiologicznej? Przyczyną rozbieżności w wyliczeniach. I to niemałe:

„Przeprowadzona w całej Polsce analiza danych dotyczących przypadków zakażeń SARS-CoV-2 wykazała różnicę na poziomie 22 tys. wyników między systemem elektronicznym, a innymi używanymi dotychczas narzędziami zbioru danych – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny – Zidentyfikowane rozbieżności nie wpływały w istotny sposób na ocenę sytuacji epidemiologicznej.”

Skąd tak duże rozbieżności? Główne przyczyny to:

  • opóźnienia w raportowaniu wyników do Inspekcji Sanitarnej przez laboratoria testujące w kierunku SARS-CoV-2, 
  • różne źródła pozyskiwania danych i potrzeba ich weryfikacji,
  • różne cele zbieranych danych (m. in. statystyki zakażeń, opracowanie ognisk epidemiologicznych, w tym identyfikacja źródeł zakażeń),
  • przerwy w pracy stacji sanitarno-epidemiologicznych spowodowane izolacją lub kwarantanną pracowników (okresowo ok. 20 proc. składu osobowego wyłączona z pracy).

GIS zapowiedział jednocześnie, że od 24 listopada „narzędzia rejestracji danych epidemiologicznych zostaną ujednolicone. Zidentyfikowane przypadki, które nie zostały odpowiednio wcześniej zaraportowane, zostaną 24 listopada dodane do ogólnej liczby dodatnich wyników”.

24 listopada ruszyła strona internetowa prezentująca codzienne raporty zakażeń koronawirusem: od poziomu danych ogólnopolskich do poziomu danych powiatowych. Strona ma być stopniowo uzupełniana o dane historyczne oraz bieżące wykresy prezentujące przebieg epidemii.

Jak wyglądała zatem sytuacja epidemiologiczna w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim we wtorek?

Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem:

Ostrołęka – 12

powiat ostrołęcki – 20

Dane pochodzą z Ministerstwa Zdrowia, z 24.11.2020 godz. 10:00. Na stronie nie ma informacji o tym, ilu przybyło ozdrowieńców w powiecie i mieście, czy ile osób przebywa obecnie na kwarantannie.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
*****_***

Wiarygodność strony rządowej jest bliska zeru.
Udowodnił to 19-latek wskazując przekręty w statystykach na rządowej stronie.
Rząd zabronił sanepidom publikować statystyki żeby ukryć swoje matactwa.
Teraz będą mogli dowolnie żonglować statystykami dla własnych politycznych celów.